Radiostacje na polskich statkach w latach 60-tych
Co piszczało w kabinie radiooficera 50 lat temu?
Opowieści będą. Przedstawiam część trzecią, w której pojawił się także polski statek. Chylę czoła przed profesjonalizmem telegrafistów w Scheveningen Radio (PCH). W tym filmie jest także słaby sygnał, którego nie daję rady zrozumieć, jest też tak słaby sygnał, że zmienia on jedynie barwę szumu na "dźwięczną". Jak zwykle uzupełniłem nagrania o informacje o statkach, a to wcale nie było łatwe. Niestety informacje o flocie b/ZSRR (połączenie znaku wywoławczego z nazwą statku) są bardzo ograniczone.


Życzę miłego oglądania i słuchania. Niestety nie wszystko dałem radę odebrać poprawnie, mimo starań. Nie miałem zdjęcia polskiego statku Kopalnia Mysłowice, wstawiłem zatem siostrzaną jednostkę Kopalnia Szombierki.

Kod Q
Jak pewnie pamiętacie, amatorzy korzystają z mocno ograniczonej wersji kodu Q. Niektórzy pewnie nie wiedzą zatem, że:
- QRJ oznacza zamówienie rozmowy telefonicznej łączonej przez radio,
- QRE - czas dotarcia do miejsca docelowego,
- QJI - ciągłe nadawanie sygnałów (na przykład mark/space w radioteleksie, ale może to także oznaczać marker stacji),
- QTC - telegram do przekazania,
- QTP - wchodzę do portu (a zatem wyłączę nadajnik),
- QSQ? - potrzebna pomoc lekarska, czy macie lekarza? ("Quick Send Quack"),
...
Jedną z tych pozycji kodu Q, których żaden z R/O, z którymi rozmawiałem, nigdy nie nadał, ani nie odebrał jest QUQ. Zacytuję w oryginale: Please train your searchlight on a cloud, occulting if possible and, if my aircraft is seen or heard, deflect the beam up wind and on the water (or land) to facilitate my landing.

Długa lista kodu Q włącznie ze skrótami właściwymi dla żeglugi morskiej i powietrznej znajduje się tutaj.

Tak przy okazji - żaden ze statków, których sygnały mieliście okazję usłyszeć w trzech częściach filmów, już dawno nie istnieje.
edit
To samo dotyczy także stacji brzegowych. Jedyną publiczną stacją w Europie, która nadal działa na CW na 500kHz jest rumuńska Constanza Radio. Nie ma już ani OSA ani OST, że nie wspomnę o DAN, FFB czy GNI. Od zamknięcia stacji minęło 15 lat.


  PRZEJDŹ NA FORUM