Yaesu FT-950
pierwsze wrażenia z grup dyskusyjnych
Pierwsze wrażenia po upgrade'dzie FT-950. Wersja zmieniła się do 11.391.05 - czyli firmware głównego procesora do wersji 1.05 i firmware DSP do wersji 11.39

Co do DSP to wrażenia identyczne jak poprzednio opisywałem z tym że poprawiono equalizer mikrofonu i dodano jeden gadżet dla emisji CW mianowicie AUTO COUNTOUR (w CW należy nacisnąć i przytrzymać COUNTOUR aż belka z podpisem tej funkcji zgaśnie).

Co do nowości w głównym procesorze, przede wszystkim przy ustawieniach NOTCH'a i COUNTOUR'u kręcąc SELECT'em wyświetla się wartość danego filtra w Hercach (-bardzo przydatne). Zredukowano też prędkość opadania S-Metra więc można lepiej odczytywać wartości. Zmieniła się też charakterystyka filtra NB i bardziej widać że działa skuteczniej. Poprawiono też charakterystykę automatyki (AGC) szczególnie przy najniższej wartości 20msec. Tyle z ważniejszych rzeczy.

Z kosmetyki: można włączyć u-Tune bez podłączonego kita (efekt - cisza totalna ale można dzięki temu podłączyć inny BPF (ciekawe czy ktoś takowe produkuje?)), zmieniły się wartości domyślne equalizera, uruchomiono obsługę AUTO NOTCH'a przez CAT (tak podaje Yaesu, rozmawiałem z Simonem HB9DRV w następnej wersji HRD najprawdopodobniej pojawi się odpowiedni klawisz), wskazania ATT, IPO, FLT i pozostałe wskaźniki w lini odbiornika pokazują sie przy pracy nadajnika w splicie.

Dodatkowo Yaesu podaje iż poprawiono pracę klucza w systemie ACS, poprawiono obsługę rotorów, istnieje możliwość przekazywania ustawień automatyki DNR i DNF'a pomiędzy VFO-A a VFO-B nawet przy pracy w splicie, ponad to nośna CW została przeniesiona poza filtr odbiornika.

Jak widać poprawek dużo i w końcu Yaesu zabrało się za zaniedbanych użytkowników FT-950.

Wskazówka: przy zmianie firmware procesora należy używać bezpośrednio RS-232, bez żadnych konwerterów USB<->RS-232. Nawet Prolific nie daje rady (sprawdziłem).


  PRZEJDŹ NA FORUM