Mostek do pomiarów odbiciowych SWR
Witam uprzejmie!
Może aby zaoszczędzić zbędnego czytania obszernego tekstu niezainteresowanym powiem w skrócie że szukam fachowca do projektowania i ewentualnie wykonania mikrofalowych linii paskowych na laminacie, jak również szukam frezera do precyzyjnego i niedrogiego wykonania obudowy mostka pomiarowego SWR. Oczywiście nie jednej sztuki.

Tak naprawdę to zagadnienie ma kilka wątków dlatego założyłem dwa tematy w których poruszam aspekty jednego urządzenia.
Jeden temat to Projektowanie mikrofalowych linii paskowych, a drugi to poniższy czyli rozwinięcie tematu pierwszego i szczegóły budowy mostka pomiarowego SWR.
Zakup fabrycznego mostka pomiarowego np. R&S ZRB2 używanego to około 1000euro. Nie bez powodu firma każe sobie płacić ponieważ mimo prostego schematu to precyzja wykonania jest duża. To wszystko skłoniło mnie do prób, testów i eksperymentów.
Od dłuższego czasu pracowałem na mostkiem do pomiarów odbiciowych SWR pracujący w szerokim zakresie od 50 kHz do 3GHz. Techniki , schematy i sposoby wykonania są powszechnie znane. Na pozór jest to konstrukcja prosta i przejrzysta. I w teorii tak jest jednak w praktyce jest to o wiele trudniejsze. Niesamowicie ważna jest precyzja wykonania linii 50-cio omowych i spasowanie z odpowiednimi złączami, wykonanie odpowiedniego symetryzatora - układu dopasowującego symetryczną część linii pomiarowych a niesymetryczną częścią wyjściową do detekcji (i to wymaga najmniej precyzji). Jest to duży problem z różnych względów chociażby precyzja wykonania ale również odpowiednie materiały typu ferryty, przewody. Z tymi pierwszymi już się uporałem sprowadzając oryginalne ferryty stosowane w fabrycznych mostkach znanych firm np. R&S. Szczególnie ten fioletowy ma bardzo szeroki zakres pracy i o dziwo jak na tak szerokopasmowy charakter to ma bardzo dużą dobroć około200-tu i doskonale nadaje się również na obwody rezonansowe. Jednak ze względu na cenę to drugie odpada. Mam również przewód koncentryczny w teflonie 1.27mm tak że do tej wersji nr1 i 2 się nadaje. Oczywiście lepszy byłby przewód typu semi-rigid np:
http://www.rf-microwave.com/en/shop/0/235-ut034-086-mm.html
UT034 (0.86mm) lub MK5001 (1mm) http://www.elspec.de/download-hf-technik/kabel/elspec-hf_subminiatur-uebersicht.pdf Z tymi przewodami można byłoby zastosować trochę tańsze ferryty i inny okład symetryzatora patrz mostek 2. Jednak w obydwu przypadkach ten fioletowy jest niezbędny. Następną kwestią jest samo wykonanie mechaniczne. Ja swój projekt wykonałem z blachy stalowej cynowanej 0.4mm wyginając i zaginając ją po czym solidnie wszystko polutowałem- patrz foto. Oczywiście można wykonać super frezowaną obudowę ale podniesie to znacząco koszty. Na koniec zostawiłem samą płytkę z liniami. Ja wykorzystałem fragment mikrofalowej płytki teflonowej z gotowymi liniami 50 omów, Nie wygląda to zbyt elegancko ale na pewno dobrze działa. Robiąc dwa prototypy uzyskałem pasmo i dynamikę:

jeszcze przy 53KHz kierunkowość była31dB
200kHz 43.6dB
400kHz 49.9dB
900kHz 50.9dB
10MHz 49.36dB
60 MHz 41.9dB
taki poziom utrzymał się aż do 2.4GHz . Na 3GHz dynamika jeszcze jest około31dB, to się może zmienić podczas strojenia mostka.

Dla mnie najsłabszym ogniwem są dwie rzeczy- płytka i obudowa. To pierwsze jest najważniejsze. W związku z powyższym zwracam się do szanownych kolegów o pomoc przy projekcie płytki. Szukam kogoś kto jest biegły lub sobie radzi z projektowaniem linii paskowych na laminacie teflonowym oraz kogoś kto zaprojektuje i wykona profesjonalnie takie płytki. Pozwolę sobie podkreślić że nie chodzi mi o wykonanie jakichś trzech linii tylko o zaprojektowanie i wykonanie precyzyjnych linii 50-co omowych. Ja sobie zdaję sprawę że można wykonać to samemu jednak ja już obsługuje kilkadziesiąt programów i nie uśmiecha mi się uczyć następnego. A zapewne są tacy co dla nich nie będzie to stanowiło problemu. Mam jeszcze parę innych pomysłów zatem współpraca taka mogłaby się rozwinąć. Płytka powinna być wykonana na laminacie teflonowym min 1.5mm grubości najlepiej z możliwością metalizacji otworów(w tym przypadku nie koniecznie). Grubość jest trochę duża ale zamierzona i niezbędna do zamontowania stroików do kompensacji impedancji linii- patrz foto. Przy tak grubym laminacie wychodzą dość szerokie linie i to jest potrzebne i zamierzone. Z praktyki wiem że nawet najdokładniej wykonane linie zawsze wymagają korekty zatem stroiki muszą być. Uwaga! Aby osiągnąć zamierzony cel z określonymi parametrami, pasmem i dynamiką musi być duża precyzja wykonania. Szukam również kogoś do starannego wykonania obudowy na frezarce z sensowne pieniądze. Mam nadzieję że zainteresuje kolegów poruszony temat. Dziękuję za udział i miłą współpracę rady i sugestie oraz wszelka pomoc.

Pozdrawiam Grzegorz

Chciałbym jeszcze poinformować że przedmiotowe rdzenie i przewód 1.27mm można zakupić na akcjach allegro


Allegro - darmowe galerie zdjęć[/img]


  PRZEJDŹ NA FORUM