Dipol i sprężyny na odciągach
    SQ6KIN pisze:

      SQ9JXB pisze:

      Rozebrać pralkę automatyczną i są 3 spręźyny


    Janek, żona by mnie zatłukła jak bym zdemontował sprężyny z pralki hehehhe

    pan zielony


Moja by nie zauważyła. Pytałaby tylko, czemu pralka chodzi po pralni aniołek

A na poważnie - stosowałem kiedyś przypadkowe sprężyny, co miało chronić antenę przed zerwaniem przez oblodzenie. Było to dawno i nieprawda, bo teraz nie ma takich zim. Ale zadziałało. Policz przed czym ma chronić sprężyna. Przed wiatrem,przed oblodzeniem? Opór stawiany wiatrowi obliczysz - średnica drutu razy długość = powierzchnia na którą działa wiatr. Do tego dolicz fider i weź zapas, bo "majtany" wiatrem dodatkowo obciąża antenę.

Co do obciążenia przez lód. Litr wody = 1000 cm3 i waży 1 kg. Jeżeli założymy, że lód pokryje antenę warstwą o średnicy 10 mm (miałem tak, gdy zimy były śnieżne i mroźne) to - znowu w przybliżeniu - powierzchnia jego przekroju (przyjmijmy kształt koła, bo drut jet okrągły) wynosi 0,785 cm2. Antena ma długość 2x19,5 m czyli 1950 cm x pole powierzchni przekroju oblodzenia (0,785) = w zaokrągleniu 1530 cm3. Czyli lód obciąży antenę masą ok. 1,5 kg. Dodaj wagę odciążonego lodem fidera i mając dane z tego linku powyżej możesz sprawdzać jaką sprężynę wybrać.

Oczywiście nie możesz brać sprężyny zbyt mocnej, bo antena nie pokona jej siły sprężystości. Tym samym sprężyna nie zamortyzuje dodatkowej siły działającej na antenę przez oblodzenie i efekt będzie taki, jak byś jej nie użył. To tyle dywagacji trochę obliczeniowych, jak dobrać sprężynę do zawieszenia anteny. W stanie spoczynku sprężyna musi być na tyle "silna", by ciężar anteny jej nie rozciągał. Siła działania anteny sprężynę i odwrotnie znoszą się. Uwaga pro forma, bo to chyba oczywiste.


  PRZEJDŹ NA FORUM