Mało widoczna antena
dipol 80m
    sq9zbc pisze:

Witam,

w lutym minął rok odkąd 20m takiej linki do prania wisi u mnie jako antena zapasowa. Linka się w ogóle nie rozciąga, no bo jak ma się rozciągać splot z hartowanej stali. Dodatkowo jest ona miedziowana, w razie uszkodzenia izolacji nie rdzewieje tak łatwo. Opór przy tej długości pomijalny. Łatwo się lutuje. No, ale może być wielu producentów takiej linki, kto wie na co trafi.

Marcin

W rzeczy samej. Na ironię, taka linka do prania ma wszystkie cechy dobrej linki antenowej. Rdzeń stalowy, przez co się nie wyciąga a każdy z drucików jest miedziowany przez co dla w.cz. opór jest jak dla linki w całości miedzianej. Całość w izolacji o dowolnym kolorze (choć po roku kolor zaczyna blaknąć). Przez ww. cechy koszt jest znikomy a trwałość prawie nieograniczona. U mnie żona ma na dworze takie linki do prania i wiszą już ponad 5 lat i nie zauważyłem żadnych uszkodzeń poza wyblakniętą izolacją. Chińczycy jak się postarają to potrafią. Jednak polecam kupować takie linki w Kauflandzie albo podobnych sklepach, bo lepsza jakość niż w sklepach "wszystko za 5zł". Swoją drogą, to na antenę lepszy jest drut niż linka, ale ponieważ nie wnosi to w praktyce zbyt wiele do działania anteny, więc to jest rzecz, którą można pominąć.
Pzdr!