Panele słoneczne
Odkrywamy prawdę o energii elektrycznej ze Słońca
    SQ8OQE pisze:

no to po kolei
    1. oczywistością jest, że piszę o 1kWh rocznie z jednego wata panela - to wynika z dalszych obliczeń i jest zgodne z rzeczywistością (czepialstwo o szczegóły - bez związku z meritum - to tak jak bym wytknął koledze, ze nie potrafi wkleić url do posta)
    2. dotacja: dotacje są - jak ktoś chce to znajdzie (choćby NFOSiGW) - dotacje do kolektorów wykorzystywane przez wielu ludzi od lat - niektórym się opłacało - ale malkontentów nigdy nie za wielu
    3. jeśli chodzi o link. Doczytałem do faktu nr 2. "Dopłaty z NFOŚiGW nie otrzyma osoba, która ma własne pieniądze na zakup kolektorów." Kolega wybaczy, ale tego typu konstatacja uwłacza inteligencji pięciolatka.
    4. o formach prawnych przedsiębiorstw i roli kapitałów zakładowych w tychże chyba nie porozmawiamy - chyba, że merytorycznie. Chciałbym usłyszeć teorię kolegi na wpływ wielkości kapitału zakładowego na możliwość 'zniknięcia z rynku' przedsiębiorstwa. Chętnie bym też posłuchał czym wg kolegi jest spółka z o.o. Czym różni się od innych spółek?
    5. co do obliczeń: biorąc pod uwagę postęp techniczny posługujmy się mocą panela a nie jego powierzchnią. Posługujmy się też rynkowymi cenami tychże oraz urządzeń dodatkowych (inwertery, instalacja). Chętnie obejrzę kalkulację (najlepiej w formie: ile PLN za Wat w panelu). Nie wiem skąd kolega bierze kwotę podatku. W Polsce podatek płacimy od dochodu a nie od przychodu.

Więc jeśli ma kolega jeszcze jakieś KONKRETY to proszę bardzo. Jeśli wykrzykniki, epitety i domysły - proszę sobie oszczędzić.
    pozdrawiam

1. Czyli praktycznie to samo to co wyliczyłem - kolektor o mocy 250W daje rocznie około 270kWh
2. Wskaż proszę jeden przykład programu aktualnie dostępnego programu DOPŁAT do ogniw i instalacji fotowoltanicznych dla "kowalskiego". Poproszę o link.
3. Co CI konkretnie uwłacza? Wskaż mi jedną osobę indywidualną, która otrzymała wparcie z programu dopłat do kolektorów słonecznych nie biorąc kredytu. Nie było takiej możliwości. Jeśli jest inaczej podaj link do instytucji i programu dopłat.
4. Proste porównanie:

Sp. z o.o odpowiada do wysokości kapitału zakładowego obecne minimum to 5000 zł. Zamyka działalność i koniec - nie masz co windykować.
Spółka jawna - odpowiada majątkiem spółki i majątkiem właścicieli - po jej likwidacji jako poszkodowany masz możliwość dochodzenia odszkodowania z majątku udziałowców.

5. Postęp techniczny obecnie pozwala na osiągnięcie sprawności średniej 15%. W polskich warunkach latem na 1m2 powierzchni pada maksymalnie 1000W energii co jak łatwo policzyć daje 150W. Dlatego przy kalkulacji takich rozwiązań także uwzględnia się powierzchnie zabudowy bo grunt za darmo nie jest a jak go posiadasz to jeszcze płacisz co roku podatek gruntowy.

Dla osoby indywidualnej inwestycja taka nie jest traktowana przez skarbówkę jako koszt i jeśli masz dom i taką instalację i sprzedaż te 10000kWh to masz dochód zostanie to opodatkowane i zostaje 5000 zł rocznie na Twoim koncie.

Sławek