"Nieszkodliwa" broń mikrofalowa
    SQ5KLN pisze:

ebc41 pisze:

Pytanie pomocnicze dla niedowiarków. Scałkujcie sobie różnicę pomiędzy mocą emitowaną a dostarczoną do anteny po całej charakterystyce kierunkowości pionowej, bądź poziomej (dla kątów od 0 do 359). Jaki wynik otrzymacie?

Mateusz, całka po gęstości mocy (całkując całość energii wychodzącej z anteny, czyli we wszystkich kierunkach) będzie taka sama dla izotropowej, dipola i yagi (zakładając zerowe straty itp.). Może bardziej praktycznie: podpinasz nadajnik 1W do anteny izotropowej, do anteny odbiorcy dociera powiedzmy 1mW, teraz podpinasz ten sam nadajnik do anteny z zyskiem 3dBi - do odbiorcy dociera 2mW (ale za to w innym kierunku moc jest mniejsza niż 1mW), aby uzyskać u odbiorcy te same 2mW przy nadawaniu z anteny izotropowej, musiałbyś zasilić ją nadajnikiem 2W, dlatego mówi się, że e.i.r.p. przy tej "zyskownej" antenie wynosi 2W, ale to jest e.i.r.p. a nie moc wypromieniowana, moc wypromieniowana (całkowita) z tej anteny 3dBi przy 1W nadajniku pozostaje ta sama co dla izotropowej (oczywiście zakładając zerowe straty itp.).