Strojenie anteny HEXbeam w wersji broadband
Zbyszek,
Ponieważ reaktywowałeś wątek, jaki założyłem 3 lata temu, czuję się w obowiązku aby Ci odpisać. Przepraszam, że z takim opóźnieniem, ale mam dużo codziennych obowiązków.

1. Swojego Hexbeama zestroiłem i używam od ok. 2,5 roku.

2. Wyniki jakie otrzymałem, opisałem w ŚR 9/2013. Jest tam dość obszerny artykuł opisujący sposób strojenia tej anteny wraz z wykresami.

3. Ponieważ konsultowałem się z konstruktorem G3TXQ, zakładam, że sposób strojenia jaki przyjąłem, jest poprawny.

4. Zasada strojenia jest prosta. Wychodzisz z wymiarów podanych na stronie G3TXQ lub na innych stronach opisujących tą antenę w wersji broadband. Następnie skracasz lub wydłużasz proporcjonalnie oba ramiona driver’a oraz reflektor. W ten sposób zachowujesz stały stosunek długości reflektor/driver, co jest podstawą, aby antena zachowywała swoje właściwości po zestrojeniu na wybraną częstotliwość.

5. Oczywiście istnieją sprzężenia pomiędzy poszczególnymi pasmami, dlatego należy stroić antenę z driver’ami i reflektorami wszystkich pasm, jakimi jesteśmy zainteresowani. Strojenie danego pasma nie rozstraja pozostałych pasm. Ja wykonałem antenę w wersji na 4 pasma: 20m, 17m, 15m 10m. Nie ma raczej znaczenia, w jakiej kolejności stroisz poszczególne pasma. Ja zacząłem od zakresu 20m a następnie kolejne pasma do góry.

6. Pamiętaj koniecznie aby dać balun prądowy gdyż antena jest symetryczna. Bez baluna widać wyraźnie negatywny wpływ prądów płynących po zewnętrznej stronie ekranu, które zmieniają pomiar wartości swr w zależności od długości kabla fidera.

7. Antenę stroiłem wówczas na maszcie o wysokości 8-9m, za każdym razem opuszczając, jeżeli była potrzebna korekta częstotliwości rezonansowej. Podczas strojenia używałem analizatora MFJ259B. Uznawałem, że antena jest w rezonansie, gdy składowa bierna jX=0 Ohm lub była bliska 0 Ohm. W tej antenie częstotliwość rezonansowa prawie pokrywała się z częstotliwością przy min swr (różnica ok. 50kHz), dlatego min swr można przyjąć za wskaźnik dostrojenia anteny, co ułatwia proces strojenia, gdyż nie jest wymagany analizator.

8. Załączam Ci fragment korespondencji w oryginale od G3TXQ:
a.There is really no advantage in being able to measure
the feedpoint complex impedances rather than the SWRs. That's another
reason I recommend simply measuring SWR with only coax connections.

b.Simply connect the analyser to the feedpoint through a convenient length of coax, and be sure to have a 1:1 current balun/choke close to the feedpoint.
c.Find the frequencies where the SWR is a minimum for each band. Then adjust the wire lengths for your preferred frequencies using the formula:

New Length = (Old Frequency) * (Old length) / (New Frequency)

d.That will keep the Driver/Reflector ratio the same, which is important


Pozdrawiam,
Andrzej, SP5MOD


  PRZEJDŹ NA FORUM