Satelity pogodowe kilka pytań
antena, odbiornik, przeloty, dekoder
Witam.
NOAA 19 nadaje na 137,100 MHz.
Tutaj http://www.ospo.noaa.gov/Operations/POES/status.html aktualny status satelitów NOAA, częstotliwość itp.

Jeżeli na poważnie chcesz zająć się odbiorem zdjęć z NOAA to przeczytaj to:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic60365.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic814169.html

Autorem konstrukcji (nie pomysłu) podanej w drugim linku jestem ja i kolega shg z Elektrody.

Wielu kolegów z powodzeniem odbiera obrazy z NOAA na antenach typu GP lub dipol. Do tego SDR itp.
Pomimo tego, że ostanie zdjęcie odebrałem w 2012 roku http://www.noaa.2o.pl/ (od 2012 sytuacja mieszkaniowa nie pozwala mi na kontynuację hobby związanego z satelitami pogodowymi, od tego roku zmieni się to na 90%) to uważam, że tylko dedykowany odbiornik + odpowiednia antena pozwoli w pełni cieszyć się zdjęciami dobrej jakości bardzo szczęśliwy.
Oczywiście nie neguje i nie skreślam rozwiązań typu SDR itp., ale polecam specjalizowany odbiornik chociażby na MC3362 przystosowany tylko i wyłącznie do odbioru 137 - 138 MHz z pośrednią 30 kHz i więcej.
Należy nadmienić jeszcze o dobrym przedwzmacniaczu antenowym i samej antenie. Dipole jak i GP skutecznie odbierają sygnały APT z NOAA, to jednak anteny typu helikal radzą sobie doskonale i są odporne na większość zakłóceń.

Oprócz satysfakcji z odbioru zdjęć z satelitów krążących po orbitach okołobiegunowych (NOAA), wysokość ponad 800 km, ze zdjęć tych można wyciągnąć sporo informacji i to posiadając darmową wersję WXtoImg.

Inna kwestia to karta dźwiękowa w komputerze, polecana to typu plug and play (nie zintegrowana) o odpowiednim próbkowaniu (minimum 16 kHz), większości kart takie są. Ponadto wyjście audio z odbiornika powinno być podłączone do wejścia line-in komputera. Wejście mic-in nie jest polecane ze względu na zakłócenia. Sygnał analogowy z satelitów NOAA (APT) jest wrażliwy na większość zakłóceń w ogólnym rozumieniu. W konstrkacjach analogowych odbiorników sprawdzają się dobrze wszelkie odkłócenia zasilania itp.


  PRZEJDŹ NA FORUM