Od czego zależą parametry anteny?
    sq5gvy pisze:

      SQ9KEJ pisze:


      Andrzeju,
      Skąd to wziąłeś, że przydługi GP (normalnie 1/4 długości fali daje rezonans) wymaga zasilania przez cewkę?



    Darku wyszedł trochę mylący skrót myślowy. Miałem na myśli antenę pionową. Półfalową dałem jako przykład anteny wymagającej układu dopasowującego. Z tym że genralnie każda antena która jest unipolem nad systemem imitującym ekran (czyli przeciwwagami) formalnie zaliczana jest do kategori GP. Taką interpretację znajdziesz u SP6LB w "Antenach..." Ta klasyfikacja wynika z faktu że przy analizie własności tej klasy anten wykrzystuje się idę że prądy w systemie przeciwwac można zastapić lustrzanym adbiciem unipola w powierzchni ekranu i rozpatrywać taką antenę jak dipol. Nie jest związana natomiast z długościa promiennika.

    Pozdrawiam
    Andrzej SQ5GVY


Andrzeju,
Oczywiście, można przyjąć taką interpretację nazewniczą, choć ja wolę takie anteny nazywać monopolami, a nazwę GP stosować do anteny o długości promiennika 1/4 lambda z 3-4 przeciwwagami.

Co do dopasowania, to tutaj trochę się różnimy w poglądach. W konstruowanej antenie pionowej jednopasmowej, o długości powyżej 1/4 lambda, ja wolałbym wyregulować długość promiennika (w pierwszej kolejności) i ew. przeciwwag (w drugiej kolejności) tak, by składowa reaktancyjna w impedancji zasilania znikła - przeważnie daje się to zrobić, zwłaszcza w antenach VHF/UHF.
Są też sytuacje, gdy się nie daje, np. mój maszt kratowy chcę wykorzystać jako monopol dla pasma 160 m. Ponieważ jego długości już nie zmienię, zostaje - jak pisałeś - dopasowanie. Są oczywiście różne rodzaje układów dopasowujących, każdy ma swoje wady i zalety (i straty). Ja wolę stosować dopasowanie gamma/omega zamiast cewki.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM