ARTSAT 2
DESPATCH Deep Space Amateur Troubadour’s Challenge
Mili obserwujący wątek, poniżej oficjalna notatka w wersji ekspresowej przedstawiająca zagadnienie i nasze z nim zmagania. Mamy kilkadziesiąt gigabajtów zebranych danych, więc na opracowanie bardziej naukowe będzie jeszcze czas. Jednak wychodząc z założenia, że skoro zakończyliśmy nasłuchy, to należy się szanownej raport - oto on:

Z dumą informujemy, iż 9 grudnia 2014 roku, o godzinie 21:50:23 UTC odebraliśmy sygnały z sondy kosmicznej ARTSAT 2 / DESPATCH znajdującej się w odległości 2.715.228 km. Według stanu na dzień 10.12.2014 jest rekordowa odległość na jaką ktokolwiek na Ziemi odbierał sygnał radiowy z tej sondy kosmicznej.
http://amsat-uk.org/tag/artsat/
http://artsat.jp/despatch-into-deepspace
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=101438&temat=400370
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WP-FzXHe8axAzNy44SGbKpJqIRKWHAcIP9vXnaHMb6g/edit#gid=0

Sonda została wyniesiona w kosmos 3.12.2014 wraz z misją Hayabusa 2 i porusza się po orbicie eliptycznej w płaszczyźnie zbliżonej do równika oddalając się od Ziemi z prędkością ponad 17500 km/h.

Od początku misji sygnały radiowe odbieraliśmy każdej nocy, a od kilku dni byliśmy jedyną stacją naziemną odbierającą sondę ARTSAT 2 / DESPATCH w stopniu wystarczającym do detekcji jej sygnałów.

Moc nadajnika określona została przez twórców na poziomie 7W, jednak prawdopodobne niedopasowanie anteny oraz stosunkowo słaby jej zysk wskazują na to, że efektywnie wypromieniowany sygnał był słabszy. Poziom sygnału w trakcie nasłuchów był porównywalny z poziomem sygnałów z równolegle lecącej sondy Shin-En2, która dysponowała mocą zaledwie 0,8W. Miło jest nam także potwierdzić, że sygnał z sondy Shin-En2 odbieraliśmy z odległości 1.893.762 km.
http://www.shin-en2.jp/submenu_received_E.html
http://www.dk3wn.info/p/?cat=234
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=101438&temat=377661

Ostatnie odebrane przez nas sygnały z ARTSAT 2 / DESPATCH były bardzo słabe, choć wyraźnie rysowały się na waterfallu programu monitorującego. Chcąc uniknąć błędnej interpretacji zwróciliśmy się z prośbą o potwierdzenie bezpośrednio do twórców projektu Tama Art University i The University of Tokyo. Przekazane przez nas dane zostały przeanalizowane, porównane ze wzorcem i w efekcie pomyślnie zweryfikowane - otrzymaliśmy potwierdzenie wraz z podziękowaniami.

Ważnym rezultatem nasłuchów są gigabajty danych które zostały przekazane do dalszej obróbki operatorom obu sond kosmicznych.

Rezultat ten osiągnęliśmy dzięki uprzejmości instytutu PIAP [www.piap.pl] który umożliwił nam dostęp do anteny parabolicznej 4.5m, zaangażowaniu pracowników PIAP, wsparciu kolegów radioamatorów i oczywiście wyrozumiałości rodzin.

W projekcie monitorowania sygnałów radiowych z sond kosmicznych ARTSAT 2: DESPATCH oraz Shin-En2 prócz anteny parabolicznej wykorzystany został radioamatorski sprzęt radiowy (konstrukcje kupne i własne), specjalnie zbudowany na tą okazję oświetlacz zamocowany w ognisku anteny, dedykowane oprogramowanie. Przygotowania do zestawienia naziemnej stacji nasłuchowej zajęły prawie dwa tygodnie, włączając w to godziny spędzone na dachu przy ujemnej temperaturze.

Operatorami stacji nasłuchowej przez wszystkie dni byli: Piotr SP5MG, Piotr SP5ULN, Łukasz SQ5RWU oraz Michał SQ5KTM.

Nasza ekipa:
wsparcie techniczne: SQ7GMO, SQ5DRC, kilkuosobowy zespół Instytutu PIAP
goście zaproszeni na stację: SP5XMU, SQ5NWI, SQ5AAG, i kilka osób "cywilnych"


  PRZEJDŹ NA FORUM