Od czego zależą parametry anteny?
    SP5MAD pisze:


    Przytaczasz przykład anteny 1/4 L , której impedancję regulujesz ilością przeciwwag - w ten sposób zmieniasz tylko impedancję strat, która dodaje się do impedancji samej anteny.

    Tym bardziej, że to nie są przeciwwagi tylko counterpoise, im większa ich ilość, tym impedancja anteny (antena + straty) zmniejsza się poniżej 50 ohm - dążąc do 36 ohm.

    Idealna taka antena ma właśnie 36 ohm i SWR= 1,38888, a jak chcesz doprowadzić ją koniecznie do 50 ohm, to należy transformować (różne sposoby) a nie wprowadzać bezmyślnie impedyncję strat (regulując przeciwwagami) - aby doprowadzić do "świętej" wartości SWR= 1 (50 ohm)

    Tym bardziej, że mowa była jak sam wspomniałeś - o antenach dłuższych od 1/4 L.

    Jeszcze raz powtarzam - twoja teza jest błędna. Ty się możesz ze mną nie zgodzić i brnąć w ślepą uliczkę, aby udowodnić, że masz rację.

    Piszę to przede wszystkim dla tych, którzy rzeczywiście chcą ogarnąć teorię anten i nie robić twojego błędu teoretycznego.



    To na tyle moich uwag, nie wdaję się w dalszą dywagację.

    P.S.
    Spróbuj doprowadzić przeciwwagami antenę, na przykład 3/8 L - do 50 ohm.
    Jak Ci się uda, to się pochwal Kolegom na forum.


    Włodek, SP5MAD.


SP5MAD,
Oczywiście, możesz dołożyć do każdej z moich wypowiedzi (także tych pobocznych, nie mających głównego znaczenia dla tego wątku) pewną liczbę dodatkowych założeń, a potem udowodnić, że są błędne. Możesz to też zrobić w dowolnym stylu: uprzejmym, koleżeńskim, albo dla odmiany wyzywając od bezmyślności i błędów. Nie będę z tym polemizował, bo się nie da.

Każdy czytający ten wątek na pewno dojdzie do tego, że stwierdziłem tylko, że na impedancję anteny typu GP w punkcie zasilania wpływa system przeciwwag. Na poparcie tego faktu mam nie tylko swoje doświadczenie, ale i cały podrozdział 2 rozdziału 9 w "Low band DXing" - bite 24 strony zapisane dość drobną czcionką, z mnóstwem wykresów i rysunków (jest tam szczegółowo omówione w jaki sposób - a także na ile mocno - zmiana długości i liczby przeciwwag wpływa na rezystancję strat). Nie pisałem też nic o tym co ja zamierzam, a daleki jestem w tej chwili od jakichkolwiek prac antenowych, zwłaszcza teoretycznych.

Całkiem poważnie mówiąc, pogodzenie teorii z praktyką wymaga kompromisów (których SP5MAD nie uznaje). Dla przykładu ja osobiście nie mogę użyć takiej liczby przeciwwag i takiej długości, jak bym chciał - XYL się nie zgodziła!


  PRZEJDŹ NA FORUM