Tłumienie nośnej w SSB
Pytanie niegodne licencjonowanego HAMa
    SP2ASO pisze:

    Otóż jakim cudem w SSB jest tłumiona nośna, skoro właściwie to ona jest tą falą elektromagnetyczną?

Analizowanie tego zagadnienia w dziedzinie t może być ciekawym wyzwaniem, a ja skupię się na emisji DSB jako wynikowej po stłumieniu nośnej z AM.

Wszystko co emituje nadajnik jest falą elektromagnetyczną, a więc jest nośne w sensie dolatywania do odbiornika. Pojęcie "nośnej" często bywa bardziej umowne niż fizyczne, choć fizycznie ma swoje uzasadnienie i można to sprawdzić. Przykładem mogą być dwa poniższe prawdziwe, ale wzajemnie sprzeczne twierdzenia:

1) Emisja CW to kluczowanie nośnej.
2) Widmo emisji CW zawiera nośną (stabilną niekluczowaną).

Pierwsze z nich nie wymaga wyjaśnienia. Natomiast na poparcie drugiego wystarczy obserwacja, że emisja CW np. o częstotliwości nadawania kropek 100 Hz ma identyczny przebieg u(t) jak 100% modulacja AM sygnałem prostokatnym 100 Hz, która przecież ma w swym widmie stabilną nośną.

Nasuwa sie pytanie, co będzie gdy stłumimy z CW nośną? Otóż będzie to emisja BPSK. I tym stwierdzeniem mam nadzieję odpowiadam też na pytanie o kształt u(t) sygnału DSB - istotne jest to, że zawiera on w sobie zwroty fazy o 180 stopni przy przejściu obwiedni DSB przez zero. Ten fazowy fakt jest fizyczną realizacją eliminacji nośnej, gdyż w jej określeniu brakuje nam fazy. DSB jest więc niejako analogową wersją cyfrowej BPSK.

Na wykresie można to sobie wyobrazić następująco: w przebiegu u(t) emisji AM zmniejszamy nośną, a więc zbliżamy do siebie jej symetryczne obwiednie m.cz. W pewnym momencie obwiednie te stykną się ze sobą i jednocześnie dotkną poziomej osi t. Dalsze zmniejszanie nośnej spowoduje przecięcia się obwiedni w wyniku czego nastąpią wspomniane zmiany fazy nośnej itd. aż do siągnięcia czystej DSB.

Pojęcie "nośnej" można gatunkowo porównać do pojęcia "składowej stałej". Przykładowo naprzemian podłączając i odłączając od bateryjki 4.5 V żarówkę de facto powodujemy powstanie na żarówce dwóch składowych napięcia:

1) Stałe nieprzerywane 2.25 V.
2) Zmienne prostokątne o amplitudzie 2.25 V.

Sens tej składowej stałej uwidacznia się w postaci stałego podwyższenia temperatury całej żarówki.


  PRZEJDŹ NA FORUM