jaki coupler wybrać ?
    SP8LBK pisze:

    Bez urzay ale Bobek kombinuje sobie tak.
    Ma jakieś radio, pojedzie sobie w teren z kawałkiem drutu, zarzuci go na drzewo, podepnie zewnętrzne ATU za 1200-1500zł i cały świat ma u swoich stóp.
    Zastanawiam sie tylko jak on te prawie 2kg zamocuje w punkcie zasiania dipola czy delty. Bez łażenia po drzewach chyba raczej nie da rady. Chyba, że punkt zasilania będzie miał na 2-3m kiju.


CG3000 nie nadaje się do zasilania dipoli i delt. Przynajmniej nie wprost. To tuner ( Bodek jak uprawiasz twórczość słowną to nie dziw się że nikt nie wie o co chodzi) do anten asymetrycznych i do zacisku obudowy powinien mieć podłączony system przeciwwag. Inaczej prosimy się o problemy o których na forum juz było w kilku wątkach. Oczywiście zaraz się odezwą tacy któruym to "działa" alezakładam że mówimy tu o systemie w którym promieniuje antena a nie wszystkie przyległości instalacji radiowej.
Druga sprawa to CG3000 nie ma żadnego "pilota" do podglądu zestrojenia. Proponuje przeczytać instrukcję. Jest dostępna w sieci. Chyba żadna zewnętrzna szkrzynka średniej klasy nie ma takiej funkcji. Dostrojenie kontroluje sie obserwując SWR-metr w radiu.
CG3000 i podobne rozwiązani a dobrze się prawdzają w dostrajaniu anten asymetrycznych np wertikali i LW w przy zachowaniu warunku zapewnienia przeciwwag. Nie stroją też dowolnego drutu bo nie radzą sobie z wysokimi impedancjami promienników półfalowych i wielokrotności. Dlatego budując antenę wielopasmową trzeba chwilę poświęcić na dobranie długosci promiennika tak żeby nie miał rezonansu równoległego w żadnym paśmie w którym antena ma pracować.
Bodek zerknij na http://www.inradio.pl/index.php/tunery-antenowe/tunery-antenowe-automatyczne/1826/ldg-rt-100-detail. To jest jedna z tańszych propozycji na rynku. Mam taką podłączoną do delty M0PLK (przez balun) i sprawuje się bardzo dobrze. Dla mnie ta skrzynka ma trzy zalety: 1. Zasilanie po kablu koncentrycznym co eliminuje problem ciągnięcia dodatkowego kabla. 2. Wyjście w postaci gniazda UC1 co pozwala podłączyć skrzynkę do anteny fiderem np przez balun w przypadku pracy z anteną symetryczną. 3. Ma przekaźniki bistabilne co oznacza że po dostrojeniu anteny można odłączyć zasilanie (oszczędność prądu przy operacjach portable) a skrzynka nadal spełnia swoją funkcję. Minus takiego rozwiązania to nie można jej przelączyć w bypass przez odłączenie zasilania.
Kupiłem ją w wimo.de bo pomimo kosztów przesyłki wyszło taniej niż w inradio.
Mam też CG3000 ale używam ją tylko do strojenia wertikali i LW a obecnie dostraja mi invered L na 160m, 80m i 40m. Tu spisuje się bardzo dobrze.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY

P.S. W opisach profesjonalnych systemów radiowych (wojsko, marynarka) spotyka się termin "coupler" lub "sprzęgacz antenowy" w odniesieniu do automatycznego układu dopasowania ale jest to w moim odczuciu nietrafiona nazwa i amatroski "tuner antenowy" (ATU) znacznie lepiej pasuje do tego urządzenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM