Pole w.cz. szkodliwe?
    sp3sfz pisze:

Obejrzalem sobie ten filmik, i pomyślałem, że jak się wie, to jest szkodliwe, a jak się nie wie, to może nie?
    Zainteresowal mnie pewien szczegół, mianowicie widać, że magnetron chlodzony jest rurką z przepływającą wodą(?)
    to wskazuje że anoda(+) jest na masie?

Tak, w magnetronach i amplitronach anoda jest na masie. Nie wynika to z chłodzenia tylko z faktu, że ze względu na fizykę pracy tych lamp, anoda ma kształt cylindra otaczającego katodę (która w tym przekroju też jest cylindryczna) i dodatkowo posiada wnęki rezonansowe na pasmo, w którym lampa pracuje. Dodatkowo wzdłuż osi cylindrów przebiega pole magnetyczne bez którego lampy tego typu nie będą pracowały (stałyby sie zwykłymi diodami). Tak więc konstrukcyjnie wygodniej jest gdy anoda jest jednocześnie obudową lampy.

Andrzej SQ5GVY