Numeracja telefoniczna w Polsce
Potrzebne wsparcie od specjalisty telekomunikacji
    SQ5KLN pisze:

      airloop pisze:

      Na poczatku ustalmy iz temat poruszony dotyczy tylko i wyłacznie numerów i technologii nie VOIP i nie internetowej czyli ISDN/POTS
      Podkreślam iż moja opinia dotyczy określonego rodzaju telefonii i numeracji - nie VOIP tylko POTS/ISDN
      O ile jest to telefonia stacjonarna a numeracja geograficzna ( non VOIP czyli nieinternetowy) to twój operator złamał prawo. Aby rozwiać wątpliwości proponuje w GOOGLA'CH wpisać hasło "przenaszalność numeru".


    Technologia jaką operator dostarcza usługę nie ma znaczenia z punktu widzenia moich praw, ja mam po prostu gniazdko w ścianie i podłączam do niego zwykły telefon (PSTN) a co jest dalej za gniazdkiem (czy to ethernetowa skrętka, światłowód, linia analogowa czy łącze radiowe) i jakiej warstwy transportowej operator używa, to mnie nie interesuje. To że mam dostęp po SIP to po prostu dodatkowy bonus.

      airloop pisze:


      Poniżej fragment tekstu na udokumentowanie tego co napisałem wczesniej:

      Zgodnie z art. 70 Prawa Telekomunikacyjnego, w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca wykonywania działalności, uprawnienie to dotyczy abonentów będących stroną pisemnej umowy z dostawcą usług zapewniającym przyłączenie do publicznej sieci telefonicznej operatora.
      Przeniesienie może nastąpić wyłącznie w ramach istniejącej sieci tego samego operatora. W przypadku numerów geograficznych przeniesienie jest ograniczone do obszaru o tym samym wskaźniku obszaru geograficznego (czyli jednej strefy numeracyjnej). W przypadku numerów niegeograficznych (np. usług w sieci inteligentnej czy dostępu do sieci teleinformatycznej, w tym Internetu)przeniesienie jest możliwe na terenie całego kraju.


    Może zacytuję dokładnie ten artykuł (z obecnie obowiązującej ustawy Prawo Telekomunikacyjne, tekst jednolity ogłoszony w styczniu 2014 roku):


    Art. 70. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca wykonywania działalności, abonent będący
    stroną umowy zawartej w formie pisemnej lub elektronicznej z dostawcą usług zapewniającym przyłączenie do publicznej
    sieci telekomunikacyjnej operatora, wykorzystujący przydzielony numer należący do planu numeracji krajowej, może
    żądać przeniesienia przydzielonego numeru w ramach istniejącej sieci tego samego operatora na obszarze:
    1) o tym samym wskaźniku obszaru geograficznego – w przypadku numerów geograficznych;
    2) całego kraju – w przypadku numerów niegeograficznych.


    Określa czego abonent ma prawo żądać czyli ustawa określa minimum przenaszalności jakie operator ma zapewnić a nie że operator musi się do tego ograniczać. Nie widzę tu jakiegokolwiek łamania prawa przez operatora (a na pewno nie na podstawie Art. 70 PT) tylko dlatego, że operator oferuje mi więcej niż mam zagwarantowane ustawą bardzo szczęśliwy

      airloop pisze:


      Grupowanie abonentów pod katem odpowiedniego routingu w ruchu wychodzącym w oparciu o ich połozenie geograficzne względem komisariatów/szpitali/remiz to nie prehistporia ale rzeczywistość namacalna.


    Oczywiście że tak, operatorzy obsługują te funkcjonalności, mój operator po prostu daje mi wybór między "defaultowym" ustawieniem a moim własnym.

      airloop pisze:


      Jest to temat rzeka a odpowiedzi znajdziesz w Prawie Telekomunikacyjnym. Natomiast co robi operator to inna sprawa.
      Można postawić pytanie czy abonent może mieć numer telefonu stc ze innego SN niz fizycznie jest zainstalowany. Obecnie prawo Telekomikacyjne mówi jasno NIE.


    Chętnie poznam podstawę prawną zakazującą operatorowi takie postępowanie.
o czy ab

Wydaje mi się ze możemy zakończyć nasze rozważania gdyż dotarliśmy do 70 artykułu Prawa Telekomunikacyjnego który rozróżnia :
numeracje geograficzna i niegeograficzną. Jeśli przyjmiemy ze zakres numeracji w skład której Twój numer wchodzi, jest geograficzny to w w świetle art 70 pozostaje w SN z której się wywodzi. A wiec prawo zostało złamane. Gdybyś zaś posiadał numer wywodzący się z zakresu numeracji niegeograficznej (399 )to rzeczywiste mógłbyś z nim przemieszczać się po obszarze Polski.
Rzeczywiście skierowanie uwagi na technologie VOIP ( internetowa telefonia a POTS/ISDN) mogła nieco zmylić. Należy mieć na uwadze podział numeracje geograficzna i nie geograficzna. fakt ze srodki techniczne sa gotowe do przenaszalnosci numerów miedzy SN'ami nie zmienia faktu ze prawo nie pozawala - z resztą a jak sam zauważyłeś cytujac z update'owany art 70.
Mówię jak jest Mariusz Max Golonka
Pozdrawiam.



  PRZEJDŹ NA FORUM