Numeracja telefoniczna w Polsce
Potrzebne wsparcie od specjalisty telekomunikacji
[quote=airloop]
    SQ5KLN pisze:

      airloop pisze:

      Wydaje mi się ze Panowie nieco się zapędzili w swoich wywodach. Prawdą jest ze można ze swoim numerem stacjonarnym wędrować ale tylko w ramach danej SN ( Strefy Numeracyjnej)czyli jeśli ktoś mieszka w Warszawie SN 22 to może przenosić się do tych miejscowości gdzie jest przypisana numeracja SN 22. Z grubsza mówiąc jest to podyktowane tym iż dane miejscowości ( miejscowości czyli usytuowanie geograficzne) przypisane są określonym jednostkom np ratunkowym (policji straży pogotowia), które tez fizycznie są usytuowane w danym miejscu.Zatem nie może być tak ze do abonenta w Warszawie przyjedzie pogotowie ze Szczecina bo tam wylądował abonent z numerem rozpoczynającym się na 91 ( SN 91 = Szczecin). Opisana usługa nazywa się przenaszalność numeru ( nie mylić z przeniesieniem numeru - przeniesienie numeru to inny rodzaj usługi)i może się odbywać w ramach jednej i tej samej SN.


    To o czym piszesz (chociażby numery alarmowe) to już prehistoria. Obecnie routing jest w zasadzie dowolny. Operator u którego mam numer stacjonarny pozwolił mi na bezproblemowe przeniesienie numeru "Toruńskiego" w rejon "Ciechanowski" (pozostał prefiks 56 czyli toruński), do tego mogę korzystać z tego samego numeru przez klienta VoIP będąc w dowolnym miejscu na świecie z internetem przy użyciu specjalnej bramki (lub programu na komputerze) a przypisanie rejonu do którego mają być przekierowywane połaczenia alarmowe typu 112, 99x itd. mogę sobie sam zmienić z poziomu strony WWW, fizycznie "gniazdko telefoniczne" jest w powiecie Ciechanowskim, numer ma prefiks z Torunia, mogę sobie z poziomu strony WWW ustawić żeby na przykład 998 dzwoniło do straży pożarnej w Zakopanem a dodatkowo jadąc do Niemiec mogę z laptopa "wejść" na swój numer stacjonarny i dzwonić "jak z domu" (i oczywiście odbierać połączenia), nawet na komórkę mam odpowiednią aplikację, którą odpalam jak jestem poza domem i przychodzące na stacjonarne odbieram na komórce (tablecie czy innym urządzeniu z internetem, bo jest dostęp po SIP).
    Dodam tylko, że nie mam numeru w Orange (czy TP S.A. jak kto woli), ale nawet u nich można sobie przenieść numer stacjonarny "na komórkę" (linia telefoniczna jest wtedy nie "po kablu" tylko po GSM) i być w dowolnej lokalizacji - tak akurat zrobili moi rodzice.

    Edit: Oczywiście inna rzecz to tak zwane numery routingowe (NR NP) ale to jest "ukryte" przed klientem, można o tym myśleć jak o DNS w internecie, każde łącze zewnętrzne ma swoje przydzielone IP ale jest warstwa DNS która robi korelację nazwa->IP, analogicznie jest w centralach, co innego "sprzętowy" numer a co innego numer "wykręcany" na aparacie telefonicznym, wpisujesz powiedzmy 123456789 a odpowiednie systemy zamieniają "nazwę" 123456789 na "numer IP" powiedzmy 587498563 ale ten "sprzętowy" numer jest niewidoczny dla klienta (jest po prostu dodatkowa warstwa, która pozwala na przekierowanie dowolnego numeru telefonicznego na dowolny numer "sprzętowy")
[/quote]


Robi się ciekawie . . . na forum krótkofalarskim - drutowe dylematy.Co na to admin - jesli ma w domu tel stac to sie zgodzi
Na poczatku ustalmy iz temat poruszony dotyczy tylko i wyłacznie numerów i technologii nie VOIP i nie internetowej czyli ISDN/POTS
Podkreślam iż moja opinia dotyczy określonego rodzaju telefonii i numeracji - nie VOIP tylko POTS/ISDN
O ile jest to telefonia stacjonarna a numeracja geograficzna ( non VOIP czyli nieinternetowy) to twój operator złamał prawo. Aby rozwiać wątpliwości proponuje w GOOGLA'CH wpisać hasło "przenaszalność numeru". Poniżej fragment tekstu na udokumentowanie tego co napisałem wczesniej:

Zgodnie z art. 70 Prawa Telekomunikacyjnego, w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca wykonywania działalności, uprawnienie to dotyczy abonentów będących stroną pisemnej umowy z dostawcą usług zapewniającym przyłączenie do publicznej sieci telefonicznej operatora.
Przeniesienie może nastąpić wyłącznie w ramach istniejącej sieci tego samego operatora. W przypadku numerów geograficznych przeniesienie jest ograniczone do obszaru o tym samym wskaźniku obszaru geograficznego (czyli jednej strefy numeracyjnej). W przypadku numerów niegeograficznych (np. usług w sieci inteligentnej czy dostępu do sieci teleinformatycznej, w tym Internetu)przeniesienie jest możliwe na terenie całego kraju.

P.S
Grupowanie abonentów pod katem odpowiedniego routingu w ruchu wychodzącym w oparciu o ich połozenie geograficzne względem komisariatów/szpitali/remiz to nie prehistporia ale rzeczywistość namacalna.
Jest to temat rzeka a odpowiedzi znajdziesz w Prawie Telekomunikacyjnym. Natomiast co robi operator to inna sprawa.
Można postawić pytanie czy abonent może mieć numer telefonu stc ze innego SN niz fizycznie jest zainstalowany. Obecnie prawo Telekomikacyjne mówi jasno NIE.
Mówie jak jest Mariusz Max Golonka


  PRZEJDŹ NA FORUM