Wpadł na podsłuchiwaniu policji
Dla wszystkich Kolegów polecam (dla przypomnienia, bo zakładam, że każdy licencjonowany radioamator zdał przecież odpowiednie egzaminy, także w zakresie przepisów prawa) lekturę podstawowego aktu prawnego jakim jest Ustawa „Prawo Telekomunikacyjne” (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800 z późniejszymi zmianami).

"Art. 159.
1. Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej „tajemnicą
telekomunikacyjną”, obejmuje:
(…)
2) treść indywidualnych komunikatów;
(...)
2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:
1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;
2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;
3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;
4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.
3. Z wyjątkiem przypadków określonych ustawą, ujawnianie lub przetwarzanie treści albo danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej.
4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych, z przeznaczenia publicznych lub ujawnionych postanowieniem sądu, postanowieniem prokuratora lub na podstawie odrębnych przepisów.

Art. 160.
(…)
3. Osoba, która korzystając z urządzenia radiowego lub końcowego, zapoznała się z komunikatem dla niej nieprzeznaczonym, jest obowiązana do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej. Przepisy art. 159 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio."

Zatem, punkt 2 art.159 mówi wyraźnie, że zakazane jest zapoznawanie się (czyli innymi słowy „podsłuchiwanie”) treści dla nas nie przeznaczonych.

A co za to grozi ?
"1. Kto:
(…)
24) narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, o którym mowa w art. 159,
(…)
- podlega karze pieniężnej."

I na koniec informacja „za co grozi więzienie”
Art. 208.
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pozdrawiam,
Paweł


  PRZEJDŹ NA FORUM