Co to jest ten zysk anteny? dBi, dBd i inne
Pytanie początkującego
Tak jeszcze dodam w temacie - do porównania zysku różnych konstrukcji musimy uwzględnić wpływ podłoża i wysokość powieszenia anteny. Pokrótce wyjaśnie na przykładzie anteny rombowej. Antena taka na pasmo 40m, o długości 2 lambda na bok, powieszona na wysokości około 36m nad ziemią ma według EZNEC+ solidny zysk - rzędu 14dBi. Jest to opracowanie W8JI i taka antena rzeczywiście ma taki zysk mierzony do anteny izotropowej.

Charakterystyka w pionie też wygląda ciekawie

Rzecz w tym, że w tych samych warunkach dipol półfalowy miałby około 8dBi zysku, gdyż wpływ ziemi powoduje spłaszczenie charakterystyki. Zwykła prosta Inverted Vee powieszona w takich warunkach nad typowym gruntem ma zysk około 7dBi.

Wpływ ziemi sprawia, że pozioma antena pętlowa, powieszona nisko, ma na tyle fajną charakterystykę, że warto z nią eksperymentować.

Przy ocenie zysku anten musimy brać pod uwagę to, jaki zysk w tych samych warunkach miałby normalny pospolity dipol półfalowy (chyba każdy z nas przynajmniej raz nadawał z dipola). Chociaż początkowo wydaje się to dziwne, ale dipol powieszony na różnej wysokości, w różnych warunkach (grunt o dużej lub małej rezystywności, albo radiale z elementów przewodzących) może mieć różną charakterystykę - a zatem różny zysk. Zatem porównanie zysku anteny do anteny izotropowej ma sens, bo chociaż taka antena nie istnieje, przynajmniej jest wzorcem do porównań, jednakowym dla wszystkich konstrukcji.


  PRZEJDŹ NA FORUM