Co to jest ten zysk anteny? dBi, dBd i inne
Pytanie początkującego
dBi, to zysk w odniesieniu do anteny idealnej (izotropowej), która promieniuje w każdym kierunku tak samo.
dBd, to zysk w odniesieniu do dipola. dBi=dBd+2,15dB, gdyż zysk dipola półfalowego, to 2,15dBi. Jeżeli antena ma zysk 3dB, to oznacza, że w danym kierunku natężenie pola jest dwa razy większe niż dla anteny odniesienia. Czyli, jeżeli odniesiemy się do anteny izotropowej, to antena, która promieniuje tylko w połowę sfery (nie wiem jak to wysłowić, chodzi o to, że pole izotropowej, to sfera, a tu masz połówkę tej sfery jako obraz pola), będzie miała zysk 3dBi. Jeżeli obraz tego pola będzie ćwiartką sfery, to zysk będzie 6dBi, jeżeli tą ćwiartkę znowu podzielimy na pół, to zysk będzie 12dBi.