ARTSAT 2
DESPATCH Deep Space Amateur Troubadour’s Challenge
Szykuje się ciekawy eksperyment.ARTSAT2 : DESPTACH będzie nadawać CW z mocą 7W na 437.325 MHz.

Będzie orbitować wokół Słońca, w płaszczyźnie Ziemi, w odległości 0,7-1,3 AU (1AU=149 597 871 km) od Słońca (czyli mniej więcej gdzieś pomiędzy Wenus i Marsem).

Powstała strona wiki opisująca format telemetrii i sposób jej raportowania. Ciekawostką jest fakt że zamierza się dokonywać odbioru kolektywnego. Każdy odebrany fragment telemetrii będzie używany w procesie rekonstrukcji całej wiadomości.
http://despatch.artsat.jp/en/Cooperative_Data_ReconstructionInformacje będą nadawane w trzech fazach. Najpierw pełna telemetria (faza 1) kiedy odległość od Ziemi nie przekroczy 180 tys km (około 10 godzin od startu), potem fragmenty poezji (faza 2) kiedy odległość od Ziemi nie przekroczy 1 860 000 km (do około 110 godz od startu), potem temperaturę wewnątrz sondy (do wyczerpania baterii).

Ta poezja w fazie 2 chyba będzie generowana na żywo przez sondę, będzie to poezja "robotyczna".
EDIT: wyczytałem że poezja będzie generowana przez komputer pokładowy i będzie ona inspirowana danymi z czujników pokładowych sondy.

Widoczność dla Berlina (czyli w "pobliżu" W-wy) obejmuje niestety krótkie okna, w okolicy północy począwszy od 1/12/2014. Nie obejmie nas faza 1.


Ten wykres pokazuje wymagany zysk anten do odbioru sondy przez określony czas od momentu startu (nie będzie łatwo).Tu można uzyskać namiary gdzie wycelować anteny: http://api.artsat.jp/pass/

Tu można zgłaszać swoje raporty odbioru: http://api.artsat.jp/report/

Powyższy skrót wiadomości na podst: http://amsat-uk.org/2014/11/19/ham-radio-launches-to-deep-space/ i http://despatch.artsat.jp/en/Cooperative_Data_Reconstruction


  PRZEJDŹ NA FORUM