Napięcie na kluczu CW
I sposób w jaki pracuje TRX
O napięciach już było. Sam dorabiałem Kolegom przystawki do kluczy elektronicznych, żeby możliwa byłą praca na starym TRX z lampową końcówką przy pomocy współczesnego elektrona. Współczesne TRX'y mają nie więcej, niż 15V napięcia i działąją z prądami nie większymi, niż 5mA. Stare lampowe zwykle mają minus 60-70V kluczowane do masy z prądem równie małym.

Teraz o kluczu/manipulatorze.
Wszystkie urządzenia współczesne mają w menu radia definicję, co jest podłączone do gniazda. (manipulator normalny, manipulator odwrócony-odwrotnie dźwignie kropek i kresek, Sztorcowy). Niektóre pozwalają zdefiniować to podłączenie dla każdego posiadanego gniazda oddzielnie (mają dwa gniazda: jedno na płycie czołowej, a drugie na tylnej na przykład).
Są też TRX'y, które mają automatyczne wykrywanie, co jest podłączone. Działą to na przykład tak, że podłączamy sztorca (wtyk mono) i włączamy radio. Jeśli zwarty jest styk kresek z masą, to radio odbiera, że jest tam sztorc. W przeciwnym wypadku manipulator.
W Wyrobach Elecrafta jest inny "patent". Tam jednoczesne naciśnięcie kropek i kresek powoduje, że dokładnie w tym naciśnięciu radio odbiera to jako naciśnięcie sztorca. Potrzebne jest do tego specjalne podłączenie sztorca, gdzie we wtyku jack stereo do styków kropek i kresek są podłączone anody diod. Katody są zwarte i idą dalej do styków klucza. Ma to tę zaletę, że w czasie zawodów można mieć podłączony jednocześnie manipulator i interfejs kluczujący przez rozgałęźnik i zawsze oprócz makr można coś nadać wesoły

Pozdrówka
Kuba


  PRZEJDŹ NA FORUM