Uczyniłem antene na 5 pasm czyli -CobWebb-a
    SQ1PRB pisze:

    Jarek
    ... Dlatego powstał temat bo nie wiem z czego to wynika i jest mi trudno rozwiązać tę zagadkę samemu - bo nie wiem od czego zacząć - co prawda już zapobiegawczo zmówiłem baluna 4:1 wiec po niedzieli jak pogoda pozwoli po testuję i zobaczę czy dalej będzie tak samo a może będzie OK. Marketing odnośnie dB pozostawiam handlowcom i tym co wykonują home made do sprzedaży - życie i położenie QTH weryfikuje skutecznie.
    pozdrawiam Jarek - piotr


Piotrze według opisu tam każdy element jest dopasowany indywidualnym transformatorem gamma do 50 Ohm. W tym wypadku podłączanie baluna 1:4 jest bez sensu. Tutaj jedynie powinieneś wykonać choke balun, powietrzny jak jest w opisie albo na pierscieniu ferrytowym. Sposób wykonania takiego baluna był opisywany na forum.
Zgadzam się z opinią Jarka SQ9OUB, że ten opis zawiera sporo, delikatnie mówiąc, bzdur. Nie tylko o zyskach. Dla mnie dziwna jest teza odnośnie braku wpływu wysokości zawieszenia na impedancję anteny. Przecież to są zwykłe zawinięte dipole! Będą tak samo zmieniały parametry w skutek pojemności względem gruntu jak zwykły prosty dipol.
Proponuję następujące kroki.
1. Jesli nie ma to dołożyć choke balun przy antenie. Przy takiej konstrukcji anteny linia zasilająca bez baluna jest elementem promienującym i jej ułożenie będzie miało wpływ na impedancję anteny.
2. Sprawdzić jakość połączeń. Nigdy nie zaszkodzi a może Bobek ma rację.
3. Zestroić antenę na docelowej wysokości.
Jeśli masz możliwość skorzystania z analizatora który mierzy nie tylko impedancję ale również składowe tzn rezystancje i reaktancję to zrób to, znacznie ułatwił to analizę zjawisk które zachodzą w twojej antenie po podniesieniu. Zwłaszcza taki pomiar zrobiony w całym odcinku pasma KF (np 13-30MHz) gdzie powinny być rezonanse tej anteny. Przebieg składowej reaktancyjnej mógłby nam dużo powiedzieć o zjawiskach tam zachodzacych.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM