Nanokeyer
znakomity klucz CW z dużymi możliwościami


Gratulacje Jacek! Super robotawesoły

Cześć Wojtku, żeby podłączyć wyświetlacz LCD 4 bit (chodzą na alleg. po ok. 12zł) należy podłączyć następująco jego piny:


Jego wyprowadzenia RS i E, oraz D4, D5, D6 i D7 podłączamy na płytce arduino do takich pinów, jakie sobie ustawimy w pliku "keyer_pins_settings_h" według uznania, może być tak jak już jest domyślnie w pliku, czyli:

//lcd pins
#ifdef FEATURE_LCD_4BIT
#define lcd_rs A2
#define lcd_enable 10
#define lcd_d4 8
#define lcd_d5 11
#define lcd_d6 12
#define lcd_d7 9
#endif //FEATURE_LCD_4BIT
#endif //keyer_pin_settings_h

Wyprowadzenie RW musi być podłączone do masy, żeby wyświetlacz zadziałał (nie jest wyszczególnione w powyższym pliku), tak samo jak konieczne jest podłączenie potencjometru kontrastu (czy PRki, żeby go ustawić na stałe). Wszystkie te dodatkowe podłączenia, czyli napięcie zasilania, masa i RW, czy kontrast są pokazane na obrazku powyżej.

Potem trzeba sprawdzić, żebyśmy nie mieli ustawionego tego samego pinu do dwóch różnych wyjść...
Następnie, żeby aktywować wyświetlacz 4bit, trzeba "odkomentować" dwa polecenia w pliku "keyer_features_and_options_h" (usunąć te dwa ukośniki na początku linijki), tak żeby wyglądały w ten sposób:

#define FEATURE_DISPLAY
#define FEATURE_LCD_4BIT

I przy typowym wyświetlaczu 2 linie/16 znaków, w pliku "keyer_settings_h" następujące ustawienia mają wyglądać tak:

#define lcd_columns 16
#define lcd_rows 2

Żeby podłączyć diodę, która będzie się świecić, gdy jesteśmy w trybie komend, trzeba zdefiniować pin, do którego chcemy ją podłączyć, robimy to w "keyer_pin_setting_h" w ten sposób:

#ifdef FEATURE_COMMAND_BUTTONS
#define analog_buttons_pin A1
#define command_mode_active_led A4
#endif //FEATURE_COMMAND_BUTTONS

U mnie jest ona jak widać (pogrubiłem ją) ustawiona na pinie A4, może to być oczywiście inny pin, np.: A5, czy D6 itd. Jeśli mamy ustawioną w tym miejscu wartość 0, oznacza to, że żadne wyjście na diodę w tym momencie nie jest aktywowane. Następnie do tego pinu podłączamy diodę, której drugi koniec idzie do masy. Naturalnie musi być ona podłączona przez rezystor ograniczający prąd, np. 200 ohm, w zależności od diody i tego jak chcemy, żeby nam mocno świeciła oczko


Jeśli chodzi o zamianę niektórych komunikatów na język polski, to musiałbym komuś wysłać fragment zmodyfikowanego pliku źródłowego, żeby porównał ze swoim i dokonał stosownych zmian, bo nie będzie to łatwe do wytłumaczenia na forum. W razie czego służę pomocą.

Uwaga!. Jeśli kupujemy płytkę arduino nano 3, to zwróćmy uwagę (zapytajmy sprzedawce, jeśli nie ma tego w opisie), czy posiada ona na pokładzie bootlader. Jeśli nie, to będziemy mogli programować klucz tylko za pomocą zewnętrznego programatora, natomiast płytkę z wgranym bootloaderm podłączamy po prostu przez kabel mini USB (który jest w zestawie) do komputera, instalujemy sterowniki (najczęściej same się instalują po podłączeniu płytki do komputera), ściągamy środowisko arduino (darmowy program do wgrywania oprogramowania) i możemy bawić się do woli przeprogramowując płytkę jak tylko chcemy. Na ogół płytki o których mówię chodzą w granicach 35-40 zł na alleg., te tańsze po 25 zł, prawdopodobnie są bez bootladera.


  PRZEJDŹ NA FORUM