Optymalizacja sieci radiowej APRS
    ebc41 pisze:

    @Punkt 1
    Nie do końca bym się z tym zgodził. Przeglądając to co odbiera mój igate SP8EBC-3 widzę dużo bardzo odległych ramek z 5, 7, 9 a nawet 6 okręgu. Niejednokrotnie mobile jeżdżące po Rzeszowie dostają się do Internetu nawet przez OK0NO w Czeskich Beskidach. Uważam, że nie jest to pożądane w naszej sieci. Mój tracker, którego sporadycznie używam w samochodzie ma moc 300mW, ścieżkie WIDE1-1 i nadaje co 30 sekund. Na mapie pojawiam się tylko jeżeli jestem w bezpośrednim sąsiedztwie digi, czy i-gate ale właśnie o coś takiego mi chodziło. Nie chcę aby informacje na mój temat krążyły po radiu aż do Kielc, bo po co Szanowni Kielczanie mają mnie słuchać wesoły

Jak najbardziej się zgadzam, czyli IGate nie powinien wyrzucać ruchu z innej części sieci na RF, ścieżki stacji ruchomych powinny być skrócone propozycja WIDE1-1,WIDE2-1, Digipitery powinny bezwzględnie obcinać ścieżki dłuższe i nie powtarzać pakietów już powtórzonych przez inne DIGI
Jeżdżę sporo i ramki paru kolegów permanentnie odbieram z odległości 250km+ co kompletnie nie ma sensu poza zapychaniem sieci.

    ebc41 pisze:


    @punkt2
    Spakowane, czyli seriami jedna po drugiej?

Spakowane tak, seriami nie.

    ebc41 pisze:


    @punkt3
    Nie no 10 sekund to ja nie chce wesoły Głównie sprawa na spotkaniu rozbijała się o SR8WXO, który nadaje co jedną minutę z ścieżka w której wymieniony jest z imienia i nazwiska digi SR8NWF. W opinii pewnego członka zarządu OT jest to działalność wysoce szkodliwa i zapychająca pracę sieci. Oczywiście rozumiem, że inne stacja nadają co 2, 3 albo nawet 10 minut ale w moim przypadku jest to wartość niesatysfakcjonująca. Przeznaczenie tej stacji wymaga, jak najczęstszych danych na temat wiatru. Oczywiście mógłbym zrobić tak jak SQ5EKU i odpalić te stacje na innym kanale na 70cm, ale wtedy Krosno nie miało by digi na 2m. Postawienie w jednej lokalizacji i tego, i tego bardzo zwiększało by koszty (a i tak mówiąc kolokwialnie "jadę na sponsorach").

Ogólnie zgadzam się że dane wysyłane z WX-a ze ścieżką w taki sposób to nadmierne obciążenie sieci ale potrafię też zrozumieć potrzebę posiadania takiej informacji. Akurat w tym przypadku poszukał bym alternatywnej metody.

    ebc41 pisze:


    @punkt4
    W mojej opinii obiekty z przemiennikami powinny być nadawane bez ścieżki z tego samego obiektu co przemiennik. Po co mi w mobilu informacja o nim skoro i tak na niego nie wejdę i nie będę go słyszał. Takie pakiety mogą lecieć nawet co 3 minuty i nie będzie to nikomu szkodziło

Bezwzględnie masz rację, jak wspominałem sporo jeżdżę i obiekt przemiennika z drugiej części SP jest mi kompletnie nie przydatny skoro i tak na niego nie wejdę. Propozycja jest taka, Raz na 30minut obiekt ze ścieżką WIDE2-1 by pojawić się na jakimś IGate (to dla miłośników aprs.fi) ale bez ścieżki z dopiskiem RFONLY z częstotliwością wysyłania uzależnioną od zasięgu przemiennika. Im większy tym rzadziej. Chodzi tutaj o to by stacja mobilna nie przegapiła przemiennika podczas przejeżdżania w jego zasięgu. Myślę też że nie częściej niż co 5-10minut.

    ebc41 pisze:


    @punkt5
    No to jak widać mamy inne cele wesoły Ja uważam, że odbiór radiowy przez użytkowników nie jest powszechny, każdy raczej patrzy na mapę aprs.fi bo jest to po prostu bardzo wygodne narzędzie do podglądania tego co się dzieje na radiu. W mobilu, nawet jeżeli ktoś ma Kenia to lepiej skupić się na jeździe niż na APRSie.

Tutaj się nie zgodzę, osobiście uważam wbrew powszechnej opinii opozycji APRS-owej że APRS to system wspomagania łączności mobilnej a nie "google maps tracking system". Dlatego w mojej ocenie wszelkiego rodzaju RxIgate wogóle nie wspomagają niczego. Stawiał bym na digi pomocnicze, obiekty przemiennikowe, wszystko to co pomoże mi nawiązać łączność.

    ebc41 pisze:


    @punkt7
    Tak, jest 70cm. Z tym, że używanie modulacji FSK-9k6 jest nie najlepszym pomysłem. Dużo czytałem na jej temat i ma bardzo kiepskie właściwości jeżeli chodzi o wymagany SNR. W zasadzie bez sygnału S9+ są problemy z odbiorem danych. Zamiast tego można by pomyśleć o tym co używane jest w DMR, czyli 4FSK-2k4sps. Tam jeden symbol koduje dwa bity, czyli docelowo mamy 4800 bitów na sekundę (spokojnie wystarczy). Transmisja dekoduje się przy bardzo słabych sygnałach, dodatkowo jest to przednówek do zrobienia amatorskiego prześmiesznika DMR, czyli coś co ja bardzo lubię taki dziwny... Sieci 9k6 w zasadzie w SP nie ma, także dlaczego by nie.

Ogólnie uważam że budowanie drugiej alternatywnej sieci poza specyficznymi przypadkami jak sieć SQ5EKU to ślepy zaułek, dla mobilnych stacji szalone utrudnienie, o technicznych aspektach używania prędkości 9k6 też napisałeś.

    ebc41 pisze:


    Co do centralnej koordynacji to mam mieszane uczucia. Jak usłyszałem na spotkaniu PZK, że "będą robili porządek", również ze stacjami, które nie leżą w strefie wpływów oddziału (czyt. ze stacjami w okolicach Krosna i Krynicy) to mam pewne wątliwości, jak to się zakończy. Nie zrozumcie mnie źle, ja jestem za trzymaniem porządku, ale nie w tej formie w której chce to zrobić tenże OT PZK. Zresztą po tej rozmowie straciłem całkowicie ochotę na zapisanie się do tej organizacji, a miałem już składać papiery....

A tutaj popieram w 100% i aby się nie wdawać w niepotrzebne dyskusje tematu nie rozwinę...

Podsumowując to lokalne środowiska powinny same budować sieć w taki sposób by efektywnie można było z niej korzystać, uwzględniając potrzeby innych użytkowników sieci, ważne też by jasno zdać sobie sprawę czym jest APRS tak naprawdę i kto i jak z niego korzysta.


  PRZEJDŹ NA FORUM