Test fazy sygnałów
Co to testu fazy:

Na czym polega niesfazowanie kolumn i jaki jest tego wpływ na charakter brzmienia?
Pomyłka przy podłączaniu jednej z kolumn, polegająca na zamianie plusa z minusem (czy to przy gniazdach we wzmacniaczu, czy w kolumnie) powoduje, że kolumny pracują w tzw. przeciwfazie. Jakie są tego konsekwencje akustyczne? Wyobraźmy sobie, że dostarczamy sygnał monofoniczny, czyli taki sam dla obydwu kanałów. W przypadku odwrócenia fazy jednej kolumny, kiedy sygnał ten powoduje ruch membrany głośnika w lewej kolumnie do przodu, membrana w kolumnie prawej rusza do tyłu. Dodatnie i ujemne ciśnienia teoretycznie zniosą się w miejscu odsłuchowym, o ile znajduje się ono w takiej samej odległości od obydwu kolumn. W praktyce krótkie fale wysokich częstotliwości nie zniosą się, ale dotrą w mocno przesuniętych fazach, co zaburzy lokalizację pozornego źródła dźwięku, które w przypadku sygnału monofonicznego powinno powstać dokładnie pomiędzy kolumnami; skutecznie znosić się będą ciśnienia w zakresie niskich częstotliwości, co spowoduje poważne osłabienie basu. W przypadku nagrań stereofonicznych basu też najczęściej będzie brakować, bo zwykle jest on rejestrowany w podobnym natężeniu i fazie w obydwu kanałach; wprawne ucho też szybko wychwyci zakłócenia w odtworzeniu sceny stereofonicznej, która będzie rozbita, chociaż na pierwszy rzut ucha.... bardziej efektowna. Równoczesne odwrócenie fazy w obydwu kanałach, nazywane odwróceniem fazy absolutnej, nie przynosi takich negatywnych efektów - membrany obydwu głośników znowu poruszają się synchronicznie, właściwie ze sobą współpracując. To, że zamiast np. ruchu do przodu, wykonują razem ruch do tyłu, wprowadza pewną zmianę w brzmieniu, ale uchwytną już tylko dla bardzo wprawnych uszu.


Źródło:http://audio.com.pl/faq/na-czym-polega-niesfazowanie-kolumn-i-jaki-jest-tego-wplyw-na-charakter-brzmienia

Wyżej prezentowany test czy głośniki są w fazie nie rozwiązuje sprawy: "Kiedy polaryzacja podłączenia jest prawidłowa, to dodatni sygnał na wejściu kolumn (napięcie na terminalu dodatnim jest większe niż na terminalu ujemnym) powoduje wypchnięcie membrany do przodu, albo inaczej mówiąc na zewnątrz."

Ten test wykonywałem w przeszłości z użyciem mikrofonu... a gdy się go nie ma w radiu (z możliwością wprowadzenia sygnału audio z zewnątrz).... to jak to można prosto sprawdzić? ADE napisałeś, że bateryjka... możesz podać więcej szczegółów proszę? Słyszałem o tym kiedyś, ale nie stosowałem... i chyba to się tylko nadaje do głośnika, a nie kolumny i niestety nie sprawdza czy wyjście z końcówki mocy nie podaje odwróconego w fazie sygnału.

Gdy jeden głośnik/kolumna będzie podłączony poprawnie, to później drugi już można podłączyć w oparciu o test w fazie.

A dla tych co się zastanawiają czy to co napisałem ma sens to kolejny cytat:
Kwestia słyszalności zmiany absolutnej fazy wzbudza trochę kontrowersji. Dawniej można było nawet spotkać osoby kwestionujące słyszalność tego zjawiska. Z badań opisanych w prasie naukowej wynika jasno, że w odpowiednio przeprowadzonych testach zmiana fazy absolutnej jest słyszalna. Ale występuje kilka okoliczności, które poważnie komplikują sprawę w codziennej praktyce.

Idea zachowania absolutnej fazy polega na tym, aby do słuchacza doszedł dźwięk o takiej samej polaryzacji jak dźwięk wyemitowany przez instrumenty i wokalistów, czyli dźwięk przechwycony przez mikrofon w miejscu nagrania.


Źródłohttp://www.hifi.pl/porady/uzytkowanie-polaryzacja.php


  PRZEJDŹ NA FORUM