Optymalizacja sieci radiowej APRS
@Punkt 1
Nie do końca bym się z tym zgodził. Przeglądając to co odbiera mój igate SP8EBC-3 widzę dużo bardzo odległych ramek z 5, 7, 9 a nawet 6 okręgu. Niejednokrotnie mobile jeżdżące po Rzeszowie dostają się do Internetu nawet przez OK0NO w Czeskich Beskidach. Uważam, że nie jest to pożądane w naszej sieci. Mój tracker, którego sporadycznie używam w samochodzie ma moc 300mW, ścieżkie WIDE1-1 i nadaje co 30 sekund. Na mapie pojawiam się tylko jeżeli jestem w bezpośrednim sąsiedztwie digi, czy i-gate ale właśnie o coś takiego mi chodziło. Nie chcę aby informacje na mój temat krążyły po radiu aż do Kielc, bo po co Szanowni Kielczanie mają mnie słuchać wesoły

@punkt2
Spakowane, czyli seriami jedna po drugiej?

@punkt3
Nie no 10 sekund to ja nie chce wesoły Głównie sprawa na spotkaniu rozbijała się o SR8WXO, który nadaje co jedną minutę z ścieżka w której wymieniony jest z imienia i nazwiska digi SR8NWF. W opinii pewnego członka zarządu OT jest to działalność wysoce szkodliwa i zapychająca pracę sieci. Oczywiście rozumiem, że inne stacja nadają co 2, 3 albo nawet 10 minut ale w moim przypadku jest to wartość niesatysfakcjonująca. Przeznaczenie tej stacji wymaga, jak najczęstszych danych na temat wiatru. Oczywiście mógłbym zrobić tak jak SQ5EKU i odpalić te stacje na innym kanale na 70cm, ale wtedy Krosno nie miało by digi na 2m. Postawienie w jednej lokalizacji i tego, i tego bardzo zwiększało by koszty (a i tak mówiąc kolokwialnie "jadę na sponsorach").

@punkt4
W mojej opinii obiekty z przemiennikami powinny być nadawane bez ścieżki z tego samego obiektu co przemiennik. Po co mi w mobilu informacja o nim skoro i tak na niego nie wejdę i nie będę go słyszał. Takie pakiety mogą lecieć nawet co 3 minuty i nie będzie to nikomu szkodziło

@punkt5
No to jak widać mamy inne cele wesoły Ja uważam, że odbiór radiowy przez użytkowników nie jest powszechny, każdy raczej patrzy na mapę aprs.fi bo jest to po prostu bardzo wygodne narzędzie do podglądania tego co się dzieje na radiu. W mobilu, nawet jeżeli ktoś ma Kenia to lepiej skupić się na jeździe niż na APRSie.

@punkt7
Tak, jest 70cm. Z tym, że używanie modulacji FSK-9k6 jest nie najlepszym pomysłem. Dużo czytałem na jej temat i ma bardzo kiepskie właściwości jeżeli chodzi o wymagany SNR. W zasadzie bez sygnału S9+ są problemy z odbiorem danych. Zamiast tego można by pomyśleć o tym co używane jest w DMR, czyli 4FSK-2k4sps. Tam jeden symbol koduje dwa bity, czyli docelowo mamy 4800 bitów na sekundę (spokojnie wystarczy). Transmisja dekoduje się przy bardzo słabych sygnałach, dodatkowo jest to przednówek do zrobienia amatorskiego prześmiesznika DMR, czyli coś co ja bardzo lubię taki dziwny... Sieci 9k6 w zasadzie w SP nie ma, także dlaczego by nie.

Co do centralnej koordynacji to mam mieszane uczucia. Jak usłyszałem na spotkaniu PZK, że "będą robili porządek", również ze stacjami, które nie leżą w strefie wpływów oddziału (czyt. ze stacjami w okolicach Krosna i Krynicy) to mam pewne wątliwości, jak to się zakończy. Nie zrozumcie mnie źle, ja jestem za trzymaniem porządku, ale nie w tej formie w której chce to zrobić tenże OT PZK. Zresztą po tej rozmowie straciłem całkowicie ochotę na zapisanie się do tej organizacji, a miałem już składać papiery....