Wieża BTS w niedalekim sąsiedztwie domu.
Co o tym myśleć?
    SQ5KLN pisze:

    Zasięg jak zasięg, w przypadku GSM 900/1800 to da się w warunkach miejskich uzyskać całkiem spory, no ale ilość kanałów jest ograniczona, na przykład Plus czy T-Mobile mają po 45 kanałów na paśmie 900MHz i po około 100 w paśmie 1800MHz, a co to jest 150 możliwych równoczesnych połączeń w kilkusettysięcznym mieście - praktycznie nic, dlatego robi się małe komórki (wręcz "sztucznie" ogranicza się ich zasięg) w wielkich aglomeracjach aby zwiększyć "przepustowość" sieci (można umieścić BTS bardzo wysoko i pokryć teren w promieniu wielu kilometrów, ale zabraknie "wolnych kanałów").


150 rozmów jest zaniżoną wartością. W standarcie GSM na jednej parzę częstotliwości (w jednym kanale) nadanych jest 8 szczelin czasowych. Jedna z nich to kanał kontrolny, pozostałe to kanały rozmówne. Na samych 900MHz daje to 45*7 = 315 kanałów rozmównych. Na 1800MHz stosownie więcej. Zaletą GSM (jak i UMTS) jest fakt, że pracuję on w FDD (Frequency Domain Duplex), czyli stacja bazowa nadaję na innej częstotliwości niż słucha (tak jak to jest w naszych przemiennikach). Można dzięki temu zagęścić przydział kanałów, ponieważ nie ma obawy, że BTSy będą zakłócały się nawzajem gdyż na ich wejściu słychać tylko i wyłącznie telefony a nie inne stacje.

W przypadku UMTS sprawa ma się zupełnie inaczej, ponieważ jest to odmienna technologia i śmiem twierdzić, że dużo lepsza niz LTE. O ile GSM używa dość pospolitej modulacji GMSK, kanałów o szerokości 200kHz i podziału na szczeliny czasowe TDMA, to UMTS bazuje na rozpraszaniu widma. Tam kanał ma 1.25MHz a wielodostęp do medium realizowany jest przez CDMA (Code Division Multiple Access). Cała sieć pracuję na tej samej parze frekwencji nadawanie/odbiór a sygnał od poszczególnych stacji bazowych jest "rozdzielony" dzięki temu, że używają one różnych sekwencji rozpraszających. Ogromną przewagą rozpraszania widma w stosunku do "tradycyjnych" modulacji jest bardzo dużo odporność na QRMy. Do przeprowadzania rozmowy w UMTS wystarczy odstęp sygnał/szum na poziomie 2~3dB, dzięki temu sieć działająca na 2100MHz ma całkiem niezłe zasięgi. Nie wiem jak dokładnie określa się pojemność rozumianą jako ilość jednoczesnych połączeń, ale jest to skomplikowana sprawa. Jest to zależne od zagęszczenia stacji bazowych i ich mocy nadawczej

Co do samych mocy to są one bardzo duże. Z wzmacaniacza mocy w nadajniku potrafi wychodzić nawet 20W (wioski), co w połączeniu z zyskiem anten może dać dobrze ponad 1kW mocy emitowanej. W miastach moce są dużo mniejsze, ale tylko dlatego aby zapewnić większą pojemność sieci.


  PRZEJDŹ NA FORUM