Shared Apex Loop Array
ciekawa antena odbiorcza
Temat zamilkł, ale zaliczył w ostatnich dniach sporo kliknięć, co mnie ośmiela do podzielenia się jeszcze kilkoma linkami o tematyce zbliżonej do SALA.

Czyli o uzyskiwaniu kierunkowości na niższych pasmach, gdy dysponuje się tylko niewielką przestrzenią.

1/ Klasyczne rozwiązanie z antenami oddalonymi od siebie o 9-20 metrów i fazowanymi podaje LZ1AQ. Zamiast linii opóźniającej w postaci odcinka kabla (rozwiązania SALA) stosuje elementy LC (Variable Delay Line). LZ1AQ sprzedaje kity w cenie bardziej przystępnej od ww. wynalazku amerykańskiego. W całość wchodzą też wzmacniacze szerokopasmowe do małych ramek lub dipoli http://active-antenna.eu/ .
Ponadto ten sam autor zamieszcza kapitalne opracowania dotyczące małych anten odbiorczych oraz ich fazowania, np. to: http://www.lz1aq.signacor.com/docs/phased-array/2-ele_phased_array11.pdf

2/ Można jego anteny ze wzmacniaczami wykorzystać niezależnie od Variable Delay Line i podawać sygnały z anten na jeden z gotowych "eliminatorów zakłóceń" (jak MFJ 1026) lub na urządzenie wykonane samodzielnie np. phaser wg PA0SIM http://www.pa0sim.nl/Phaser%2080%20-%2010%20meters.htm. Tyle że ustawienia fazownika będzie trzeba zmieniać przy zmianie pasma (lub przy znacznym odstrojeniu w ramach jednego pasma).

3/ Nowe sposoby sterowania kierunkowością anten odbiorczych oferuje technologia SDR. Np. dwukanałowy odbiornik AFE822x SDR-Net (Dual Channel) ma opcję odbioru koherentnego i we współpracy z programem PowerSDR_mrx daje możliwość ręcznego kontrolowania przesunięcia fazowego między sygnałami (a więc i kierunkowości).
Jeszcze dalej idzie oprogramowanie Linrad, które potrafi sam na bieżąco dobierać fazy i wzmocnienia sygnałów z dwóch anten (adaptive beamforming). Jest to jego funkcja diversity, początkowo pomyślana dla odbioru EME z dwóch anten o różnych polaryzacjach.
Ta dziedzina będzie się rozwijać. AFEDRI za chwilę wypuści odbiornik czterokanałowy. Niestety nie ma jeszcze oprogramowania, które przerobiłoby sygnał z czterech anten.

Ja na razie uparcie trenuję rozwiązania podobne do 2/. I co chwilę dokonuję jakichś odkryć, których wyjaśnienie znajduję po fakcie w opracowaniach LZ1AQ. On już wydeptał ścieżkę.


  PRZEJDŹ NA FORUM