Jaka najkrótsza fala elektromagnetyczna może być użyta do przesłania informacji?
Najwyższe znane mi częstotliwości na jakich amatorzy przeprowadzili łączności to ok 440 THz (mam nadzieję, że nie pomyliłem przy przeliczeniach. Długość fali wynosiła 660 nm)
A więc są to fale krótsze od podczerwieni o której pisze powyżej kolega SP3SUZ.
Przy mocy 100 mW output uzyskano odległość 106 km (aktualnie ten rekord został chyba poprawiony)
W tym akurat przypadku QSO przeprowadzone za pomocą urządzeń laserowych.

Powiem nieskromnie, że i w SP było w tym trochę osiągnięć.

Był taki dzień w historii SP, gdy w telewizji nie było teleranka i zamilkły telefony.
Okazało się wtedy, że szkolne lasery He-Ne nadają się doskonale do łączności.
Co prawda trochę brumu było, czasem przy zamgleniu jakość była słabsza, ale za to nie odzywał się co chwila głos "rozmowa kontrolowana". I odległości były trochę mniejsze.
Dosyć ciekawe są próby łączności na rozproszeniu światła i odbiciu od chmur.
Jest na ten temat parę naprawdę interesujących materiałów.

Kolega wspomniał o falach elektromagnetycznych, ale pamiętam jeszcze z czasów szkolnych gdy bardzo intensywnie interesowałem się fizyką rozważania teoretyczne (teoretyczne bo wtedy nikt nie udowodnił istnienia) czy da się przesyłać informacje za pomocą fal grawitacyjnych lub strumieni neutrino.

Jurek
SP1JPQ & SO1D