Delta M0PLK + ICOM AH 4
    sq2hcz pisze:

    Andrzej, jeżeli skrzynka automatyczna dopasuje antenę do rezonansu to gdzie masz falę stojącą w kablu? Przecież ideą skrzynki zamontowanej przy antenie jest to aby wyeliminować straty z tytułu niedopasowania impedancji w linii zasilającej i doprowadzenie anteny do rezonansu. W takim przypadku SWR jest 1:1 lub zbliżony i strat w kablu (po za tłumieniem) praktycznie nie ma. Zwykły dipol też jest anteną symetryczną a jak podłączysz pod taką skrzynkę dwa odcinki drutu po 5m to zestroi to bez problemu i w kablu nic się nie dzieje. Gdzie jest napisane że tego typu skrzynki są do anten niesymetrycznych ?
    M0PLK to zwykła pionowa delta a układ zasilania "drabinka + balun" to pajęczarstwo.
    Jak masz Andrzeju skrzynkę zewnętrzną to zrób tą drugą deltę o identycznych wymiarach jako trójkąt zasilany z dołu i podłącza do skrzynki - efekty znacznie lepsze a konstrukcja dużo łatwiejsza:
    http://sq2hcz.wordpress.com/2012/08/31/pionowa-delta-na-pasma-80-10m-z-ukladem-lc/
    Sławek


Sławku to nie chodzi o falę stojącą bo to nie ona jest źródłem promieniowania fidera tylko o prąd wyrównawczy który pojawia się przy niezymetrycznym zasilaniu anten symetrycznych.
Obie skrzynki mają typowa konstrukcję dla układów asymetrycznych. CG3000 i AH-4 przygotowane są do podłączenia promiennika prętowego/drutowego a więc asymetrycznego. Konstrukcja wewnętrzna tych skrzynek jest też niesymetryczna. Masa skryznek jest wspólna dla fidera i kabla zasilającego.
Jeśli w danym rozwiązaniu nie zaobserwowałeś negatywnych skutków podłączenia takiej skrzynki do anteny symetrycznej to poprostu masz fart.
Nie będę tu powtarzał argumentów na temat celowości stosowania balunów bo temat został kompletnie omówiony na forum. Wybacz ale moim zdaniem "pajęczarstwem" jest podłączanie asymetrycznego ATU do symetrycznego promiennika i niech promieniuje co chce i jak chce.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY



  PRZEJDŹ NA FORUM