HILBERLING POKONANY

Artykuł RADCOM tylko pokazuje, jak chybione jest porównywanie Trx-ów za pomocą tylko jednego parametru, szczególnie w przypadku urządzeń w tak odmiennych technologiach jak analogowe, analogowe z DSP (ASDR?) i SDR (z Direct Digital Sampling). Poniżej streszczenie ważniejszych wg. mnie zagadnień z tego artykułu z moimi obszernymi komentarzami, mogące być przydatne przede wszystkim dla osób nie znających j. angielskiego.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że Flex-6700 jest 2 razy droższy od Anan-100D, również stosuje 2 razy szybszy ADC.

Na wstępie wyjaśnię jak to jest możliwe, aby za pomocą ADC 16-bitowego ze znakiem przetwarzać sygnały o dynamice większej od mniej więcej 2^15 = 90 dB. Otóż wynika to z nadpróbkowania (we Flexie co najmniej 5-krotnego) z uśrednianiem dające zwyżkę dynamiki kosztem prędkości przetwarzania.

Zerknijmy do specyfikacji zastosowanego we Flexie 16-bitowego przetwornika AD9467 o prędkości 250 Msps:

http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD9467.pdf

przykładowo na stronie 12, Figure 10 widzimy widmo FFT silnego sygnału (w tym przypadku silny sygnał jest analogią do koniecznego addytywnego szumu dla uśredniania), na tle którego możemy odebrać takie dużo słabsze sygnały. Bez tego silnego sygnału detekcja słabszych niż o teoretycznie ok. 90 dB nie byłaby możliwa, gdyż po prostu nie przekroczyłyby one najniższego 1-bitowego poziomu wejściowego ADC. Stąd może wynikać większa dynamika Flexa przy preamp on (zwiększenie szumu dla uśredniania).
Bardziej dociekliwi mogą sobie przeanalizować próbę dwutonową tego ADC np. na stronie 15, Fig. 28.
Flex raczej nie przeskoczy tych wykresów.

Na początek przyjrzyjmy się zmierzonej czułości Flex-6700 i Anan-100D z artykułu zlinkowanego przez kolegę SP5LMT. Są one do siebie zbliżone i dla Flexa po przeliczeniu na MDS @ 500 Hz wynosi ona -104 dBm – 17 dB = -121 dBm przy Preamp Off. Jest to gorzej o jakieś 10 dB od klasycznych Trx-ów, choć trzeba przyznać, że wiele tych klasycznych miewa słabszą czułość na poziomie właśnie -120 dBm. Po załączeniu Preampa czułości tych SDR-ów są już ok.

Artykuł dokładnie wyjaśnia specyfikę dynamiki w obu tych SDR-ach z architekturą DDS, a więc na dzień dzisiejszy z 16-bitowym ADC.

Przede wszystkim autor dostrzega problem przesterowania ADC (dotyczy to też architektur nie DDS), po przekroczeniu którego jakość przetwarzania odbiornika totalnie spada (zwrot autora: totally collapses) i mający wpływ na BDR. Bez preampa dla Flex-6700 poziom przesterowania ADC wynosi +6 dBm (S9 + 79 dB), a dla Anan-100D +9 dBm (S9 + 82 dB). Po moim przeliczeniu daje to dla Flexa BDR = +6 dBm - (-121 dBm) = 127 dB, identycznie jest dla Anana. Są to wartości na poziomie średnim, dla Flexa nieadekwatnym do zajmowanego miejsca w tabeli Sherwooda (na kolejnych miejscach widnieje 142 i 138 dB). Stąd może Sherwood wolał przemilczeć liczbową wartość wpisując enigmatyczne „A/D Limit”.

Niestety to nie koniec specyfiki dynamiki tych SDR. Dalej autor pisze: „Przy wielu sygnałach wejściowych może się pojawić niewielka intermodulacja już dla poziomów wejściowych mniejszych od S9, ale nie pogarsza się ona dalej aż do zbliżenia sygnałów do punktu przesterowania ADC”. Autor podejrzewa, że jest to szum kwantyzacji ADC i jak dalej zauważa, może to powodować problemy na cichych pasmach tj. 6 m, gdzie może być wskazane włączenie preampa, aby tło pasma zamaskowało te ciche produkty.
W przypadku Anan-100D sytuacja jest gorsza, bo to intermodulacyjne tło leży aż 10 dB powyżej MDS przy sygnale wejściowych zaledwie -65 dBm (S9 + 8 dB)! Jak autor pisze, przyjmując ten poziom jako punkt odniesienia dla definicji DR3, dynamika tego radia byłaby 105-110 dB i nie zależałaby od częstotliwościowego odstępu pomiarowego. Niestety definicja DR3 nieubłaganie bazuje na poziomie MDS (a nie MDS + 10 dB) – wówczas jak pisze autor, tak zdefiniowana dynamika wynosi zaledwie 65 dB!
Lepiej tutaj prezentuje się Flex-6700, bo te ciche intermodulacyjne tło nie jest widoczne aż do wejściowego poziomu o 5 dB niższego od przesterowania ADC, co daje, jak pisze autor, dynamikę 105 dB.

Podsumowując, już sam fakt korzystania ze sztywno zdefiniowanych parametrów może niewystarczająco przedstawiać rzeczywistą wartość TRx-a, a co dopiero przedstawianie tej wartości za pomocą tylko jednego z tych parametrów.


  PRZEJDŹ NA FORUM