Przewód na antenę drutową
    sp7szg pisze:

    Janku SP3NYU,
    Jak byś zechciał przeczytać:
    1.wpis SP9FYS z godz. 20.53 #1923677:
    "Powłoka PCV na tych przewodach jest zwykle przezroczysta co powoduje szybką jej degradację pod wpływem ultrafioletu."
    2.wpis SP9COO z godz.16.00 #1923709
    "SP7SZG te kable są przeznaczone do wewnątrz i skład chemiczny jest dość ubogi dlatego nie są odporne na UV kolor i przeźroczystość nie ma z tym nic wspólnego "

    Stwierdzenie nr1 absolutnie kwestionuję, i stąd moje dalsze dociekania.
    Stwierdzenie nr2 popieram w części "przeźroczystość nie ma z tym nic wspólnego" - bo to prawda, natomiast za diabła nie dociera do mnie "ubogi skład chemiczny". Jestem bardzo ciekaw, jak wygląda bogaty, i jakie kryteria ubóstwa zastosowano by stworzyć takowe stwierdzenie.
    Jak widać, stwierdzenie nr2 przeczy stwierdzeniu nr1, poczekam na dalszy rozwój, może nauczę się czegoś nowego.
    Co to jest fotodegradacja to wiem, jak również wiem, co to fotopolimeryzacja. O tym drugim nie można zapominać, ponieważ bardzo często jest procesem przeważającym powodującym zmianę własności mechanicznych w kierunku pogarszającym zmiany odporności na ściskanie i/lub zginanie. Jak do tego doda się zanik plastyfikatorów w procesie migracji ("wypocanie") lub wymywania, to mamy już mniej więcej obraz procesu degradacji.


Starczy poczytać i wszystko się wyjaśnia. Brak barwnika nie oznacza, że tworzywo nie jest odporne na UV i odwrotnie; może być tworzywo nawet czarne i nię bedzie odporne na UV. Można się zgodzić z tym, że tworzywa barwione jakby z automatu są zwykle odporne na UV, wynika to z faktu, że z obawy przed blaknięciem koloru producenci dodają do mieszanki odpowiednie stabilizatory. Jednak nie jest to reguła i bywają tworzywa barwione (nawet czarne) zupełnie rozpadające się po niedługim okresie pobytu na dworze.
Uodparnianie tworzyw na czynniki degradujące to cała gałąź wiedzy.

I zgodzić się należałoby z jedynm cytowanych zdań:"kable są przeznaczone do wewnątrz i skład chemiczny jest dość ubogi dlatego nie są odporne na UV kolor i przeźroczystość nie ma z tym nic wspólnego"

Resztę można sobie doczytać tu:
http://tworzywa.com.pl/Poradnik/A5-BARWIENIE-TWORZYW-A-CZYNNIKI-ZEWN%C4%98TRZNE-21706.html
http://www.master-plus.pl/produkty/dodatki-do-tworzyw/stabilizator-uv
ale najwięcej można się dowiedziec z poniższej publikacji:
http://witmir.pl/ksiegarnia/tworzywa-sztuczne-poradnik/3863/
Tworzywa sztuczne, Saechtling H. Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne

Co do samej linki antenowej. Zasadniczo mimo przeróżnych teorii rodzaj przewodnika, z którego wykonana jest antena nie ma większego wpływu na jej działanie i skuteczność. Co najwyżej dobry "drut" antenowy powinien być wytrzymały na rozciąganie i uodporniony na korozję.
Potwierdzją to opinie Kolegów nawet tu na forum i ta: dobre są druty z fosforobrązu PKL, nadają się przewody miedziane elektrotechniczne w izolacji polwinitowej a także DNE o większej średnicy, jednakowoż dobre są druty stalowe ocynowane (z takiego mam fabryczną antenę FD-3), dobre są także linki na wieszanie prania (linka stalowa z drutów miedziowanych umieszczona w jakimś tworzywie - przy czym jak sam sprawdziłem, barwnik tworzywa nie jest odporny na UV i blaknie, natomiast same tworzywo nawet, nawet).
Najprościej sobie wziąć dwa druty, np PKL i miedziany albo stalowy miedziowany do suszenia bielizny i samemu sprawdzić. Zapewniam - różnice w działaniu są nieuchwytne.
Pozdrawiam serdecznie!
Tomek SQ9JXT



  PRZEJDŹ NA FORUM