Balun 1:1 do W3DZZ
    SP2BPD pisze:


    Jakubie,

    nie mam spokoju co do tego miejsca Twego modelu. Brak mi również wiedzy, by poważnie zastanowić się, jakie jest naprawdę znaczenie impedancji GroundZ w przypadku pociągnięcia przewodu common mode aż do ziemi i styknięcia go tam.

    Gdy znajdę czas i się naczytam (np. czekający ciągle w kolejce artykul Cebika http://www.antennex.com/w4rnl/col0607/amod112.html), to być może zgłoszę się na priv. by sprecyzować swoje wątpliwości. Albo by zgłosić, ze oświeciło mnie i już wątpliwości nie mam.


Artykuł wygląda ciekawie - nie znałem go - też spróbuję poczytać jak znajdę chwile.

Impedancja ta ma modelować drogę prądu w.cz. z shacku do rzeczywistego uziomu (pręta w ziemi, etc.) + parametry samego uziemienia. Sam "common mode wire" ma modelować oplot kabla koncentrycznego biegnącego do shacku. Można w ten sposób zaobserwować jak common mode choke posiadający w swojej zespolonej impedancji wysoką składową reaktancyjną ale niską rezystancyjną (np air wound choke balun nie będący w rezonansie) może w niesprzyjających okolicznościach zwiększać prąd asymetrii (sic!). Zobacz jak to G4TXQ przedstawił w swoim zestawieniu Why reactive chokes are undesirable co się dzieje gdy całość drogi prądu common mode (reaktacja air choke baluna + kabel + uziom) zaczyna rezonować. Temat jest mocno zawiły; określenie/pomiar zespolonej impedancji uziomu niełatwy....

Tylko po co się tym wszystkim przejmować skoro prostym ruchem można wszystkie te zawiłości uciąć instalując porządny balun prądowy (tzn. taki z wysoką składową rezystancyjną w impedancji common mode) w punkcie zasilania anteny i tym samym mieć pewność, że prąd asymetrii nie popłynie i to niezależnie od długości kabla koncentrycznego, impedancji uziomu czy częstotliwości.

Np taki jaki proponował Włodek: 13 zwojów koncentryka przewiniętego przez FT-240-43 (plus transformator impedancji jeżeli symetryczna antena w rezonansie nie ma 50 ohm).

Święty spokój == bezcenne.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM