Balun 1:1 do W3DZZ
    SP2BPD pisze:


    Jednak mam wątpliwości co do parametrów:
    GroundZ_re=0 'Resistance component in ground impedance'
    GroundZ_im=0 'Reactance component in ground impedance'

    Otóż ta impedancja swoim dolnym końcem faktycznie wisi w powietrzu. Nie jest to impedancja shacku (czy też końca kabla) względem ziemi.
    Jej wartość nie ma też wpływu na to, jaka jest wartość impedancji dla common mode na górnym końcu kabla (tuż pod common mode choke).
    Można to zresztą sprawdzić albo ręcznie, wpisując różne wartości GroundZ re i im, albo przez zapuszczenie narzędzie optymizującego (Optimizer), które uparcie wydaje komunikat: "Variables do not effect selected parameter". Obecność tej impedancji nie zmienia sytuacji, że common mode wire w Twoim modelu pozostaje na swym dolnym końcu "wisząca".


To wszystko prawda co napisałeś i dlatego w komentarzu do modelu zawarłem informacje:

To connect common mode wire to ground set the CmWireLen==Height

Tylko wtedy parametry GroundZ_re oraz GroundZ_im maja znaczenie. Jeżeli koniec przewodu common mode "wisi w powietrzu" parametry te nie mają rzeczywiście żadnego wpływu na wyniki.

    SP2BPD pisze:


    I to jest w moim przekonaniu większy problem, problem globalny, kosmicznych wymiarów. Otóż w programie modelującym (i w rzeczywistości też, niestety) nie ma dostępu do ziemi idealnej. Tego punktu nie da się dotknąć, nie da się uchwycić, do niego nie można się podłączyć. I stąd cały ból głowy przy modelowaniu na HF.

    Oczywiście można zamiast "real ground" użyć opcji "perfect ground" i opuścić drut do punktu o zerowej wysokości. Mi się w takich sytuacjach poprawia nastrój, ale niestety tylko na chwilę. Potem wraca (bolesna) świadomość, że problemu nie rozwiązałem.


Uwzględnienie ziemi jest największym problemem w modelowaniu matematycznym anten pracujących w bliskości ziemi. Jej parametry (ziemi) bardzo mocno rzutują na wyniki symulacji - niestety nigdy nie wiemy jakie dokładnie parametry ma ziemia w docelowej lokalizacji. Dlatego symulacje należy traktować poglądowo, choć ich wyniki są bardzo pomocne (walory edukacyjne = bezcenne) i dość często sprawdzają się w praktyce.

    SP2BPD pisze:


    Za takie uniwersalne potraktowanie W3DZZ, wielkie dzięki. Ponieważ jestem leniwy, to plik Twój przyda mi się jako wyjściowy i do modelowania innych anten.


Dlatego właśnie wole 4NEC2 - możliwość parametryzowania modelu oraz wizualizacja wyników (z 3D włącznie). Sam "silnik" liczący przygotowany już model jest we wszystkich programach w zasadzie taki sam - NEC (Numerical Electromagnetics Code)

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM