Balun 1:1 do W3DZZ
    sq9mda pisze:

    Robert

    Więc wcale nie jest pewne czy każdy kto zrobi w/w antenę będzie musiał użyć symetryzatora transformującego 1:2, ale KAŻDY może użyć symetryzatora (dławika, balun-a) 1:1 ponieważ on nic nie pogorszy.
    Co więcej takie baluny 1:1 (dławiki) powinny być dwa (na początku i na końcu kabla antenowego)
    Robert

Dlaczego Kolega Robert nie odrabia zadanych lekcjiwesoły Jedyne prawidłowe określenia tych elementów podał Jakub i zdanie powinno brzmieć:
Więc wcale nie jest pewne czy każdy kto zrobi w/w antenę będzie musiał użyć transformatora impedancji 1:2, ale KAŻDY może użyć baluna prądowego 1:1 ponieważ on nic nie pogorszy.
Co więcej takie baluny prądowe 1:1 powinny być dwa (na początku i na końcu kabla antenowego)

A co zrobisz Robercie jesli impedancja wejściowa anteny W3DZZ wynosi 150 omów a są opisane przypadki erzaców W3DZZ z 300 a nawet 450omów. Wg Ciebie zastosowanie tylko baluna prądowego nic nie pogorszy ale wg mnie nie ma już co pogarszać.
Widzicie sami, że rozmawiamy o tych samych elementach używając ich różnych nazw, zależnie od tego, z jakich książek czerpiemy swoją wiedzę.
Tu macie określenie i opis wg producenta symetryzatorów do anten TV:
Typowa antena posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego, aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym zachowując dopasowanie (stosowanie w całym systemie urządzeń o tej samej impedancji) należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator. Symetryzator jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną.
A tak przy okazji Jakubie i Robercie. Leży mi na półce Balun BU-50 1:1. Zaznaczam, że jest to nazwa nadana przez producenta. http://www.jalradio.pl/1141,bu-50-baluns-antenowy-1-1-firmy-diamond.html
Czy wg Ciebie mogę go użyć do anteny symetrycznej zasilanej linią niesymetryczną i spełni on rolę dławika 1:1, czyli po mojemu choke baluna lub baluna prądowego tłumiącego prądy asymetrii ?
Proszę aby Włodek SP5MAD nie odpowiadał na to pytanie.


  PRZEJDŹ NA FORUM