Balun 1:1 do W3DZZ
    SP8LBK pisze:

    Robert
    Ty także W3DZZ traktujesz jak zwykły beztrapowy dipol.
    Co do tego co napisałeś masz rację ale to było ponad 35 lat temu. SP6LB pisał a i owszem ale 99% innych publikacji anteny W3DZZ podawało tylko długość poszczególnych odcinków, freq trapów i kabel 75omów, np. strona 298 ABC Krótkofalowca, wydanie 1988 i tak się wówczas robiło W3DZZ. W nadajnikach były pi-filtry, które radziły sobie ze wszystkim a przede wszystkim popularnymi wówczas dipolami zasilanymi różnymi liniami, long wires albo windomami wykonanymi z samego drutu, bez udziału koncentryka jako fidera.
    W innym temacie na tym forum jest wspomniane o tym, że Krzysztof SP6DVP kiedyś miał super anteny W3DZZ. Musiał je jednak zdjąć. Po czasie powiesił inną konstrukcję W3DZZ. Na oko identyczna ale w użytkowaniu to była już całkiem inna antena.
    Poczytaj obecne wiariacje na temat anteny W3DZZ. Oprócz tego co napisałem narysowany jest balun, jako symetryzator 1:2 a pod nim balun prądowy 1:1 i dopiero kabel 50omów i czasem z opisem co i dlaczego. Taki opis jest nawet w tym temacie.


Andrzej, nie przeczytałeś co napisał SP6LB w swojej książce na stronie 146. Zwróć uwagę na akapit zaczynający się od słów "Inaczej należy rozpatrywać......."


Jeżeli chodzi o antenę W3DZZ to kolega SP6LB pisze....
Więc wcale nie jest pewne czy każdy kto zrobi w/w antenę będzie musiał użyć symetryzatora transformującego 1:2, ale KAŻDY może użyć symetryzatora (dławika, balun-a) 1:1 ponieważ on nic nie pogorszy.
Co więcej takie baluny 1:1 (dławiki) powinny być dwa (na początku i na końcu kabla antenowego)
Robert

Ps. W trzeciej fotce jest błąd drukarski. Widnieje "przy zasilaniu przewodem symetrycznym 70ohm......" a powinno być ".....niesymetrycznym 70ohm...."
Jeżeli chodzi o "wszelkiej maści" transformatory impedancji to sporo wiedzy znajduje się tu http://www.introni.it/pdf/Amidon%20-%20Transmission%20Line%20Transformers%20Handbook.pdf
Robert


  PRZEJDŹ NA FORUM