Balun 1:1 do W3DZZ
    SP8LBK pisze:

    Jakubie, starasz się czytać wybiórczo. Cały czas odnoszę się do anteny W3DZZ a nie beztrapowego dipola. Przeanalizuj co napisał i przeanalizował Piotr SP2BPD. Nigdzie też nie napisałem, że choke balun 1:1 jest nie niepotrzebny ale zwracałem uwagę, że to nie on "naprawi" nam niezestrojonej i niedopasowanej W3DZZ. Bo jeszcze do W3DZZ potrzebne jest takie cosik, co nazywa się symetryzator antenowy 1:2 Kiedyś mieliśmy dostępne na fidery tylko kable TV 75omów. Tak więc 2x75=150omów w antenie, teraz mamy kable 50om, więc 2,25x50=112,5oma. Oprócz tego trzeba mieć stabilne trapy i sporo szczęścia w strojeniu.
    Zwróć uwagę na to zdanie, które napisał Piotr Potwierdza się wniosek z poprzednich modeli. Jeżeli brać pod uwagę jedynie SWR to W3DZZ w zakresie 5 pasm amatorskich, na jakie została zaprojektowana (80-40-20-15-10m), jest w zasadzie odporna na brak dławika common mode. ale z symetryzatorem.
    Założę się, że przynajmniej 95% użytkowników W3DZZ zwraca uwagę tylko na mały SWR, czego najczęściej nie załatwi sam balun prądowy 1:1 a wystarczy nawinąć kilkanaście zwoi 2 żyłowego przewodu nawet głośnikowego i zrobić prosty symetryzator 1:2. Może pomóc albo i nie. Wszystko zależy od lokalizacji a tego najczęściej nie przeskoczysz.


Andrzej, proszę Cię:
1. SYMETRYZATOR (po polsku) to jest to samo co BALUN (po angielsku)
2. Nie każdy TRANSFORMATOR IMPEDANCJI jest jednocześnie SYMETRYZATOREM (BALUNEM) - ten z linkowanego tu już artykułu (The impedance transformer with a step-up ratio of 1 : 2,25) NIE JEST SYMETRYZATOREM (BALUNEM), dlatego autor dodatkowo stosuje RF choke tzn. balun tzn. symetryzator...
3. dławik commond mode to to samo co balun (symetryzator) prądowy o przekładni 1:1 (nie transformujący impedancji)
4. nie każdy symetryzator (balun) ma przekładnie 1:1 - istnieją takie, które dodatkowo transformują impedancję, będąc JEDNOCZEŚNIE symetryzatorem (balunem) _i_ transformatorem impedancji.

Czytając Twoje teksty mam nieodparte wrażenie, że dla Ciebie to wsjo radno - transformator impedancji, balun, symetryzator - "jakoś tak, nieważne - to to coś, co wisi pod anteną".

Fizyka (i tym samym elektrotechnika/elektronika) są naukami ścisłymi - wymagają ścisłego nazewnictwa. Używaj go proszę bo inaczej się nie dogadamy (na razie idzie nam słabo, choć pewien postęp dostrzegam).

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM