Tuner antenowy cg-3000 Zakłócenia ?????
    SQ9KFQ pisze:

    wychodzi na to ,że będzie trzeba uciąć maszt,jak pomyślę o odkręcaniu przeciwwag ,ściąganiu anteny ,a potem znowu montowaniu na moim dość strzelistym dachu ok 13 m od ziemi trzymając się wiatru aniołekto mi się zimno robi.


Robercie,

Wiem tyle, ile się ostatnio naczytałem, szukając rozwiązań dla siebie. Więc czytaj poniższe z przymrużeniem oka.

bardzo szczęśliwy

Myślę, że da się pozostawić punkt zasilania verticala 1,5m nad dachem. W takim przypadku przeciwwagi nie powinny w żadnym miejscu być połączone elektrycznie z blachą dachu. Sprzężenie między nimi i dachem będzie głównie pojemnościowe.

Poniżej pomiar mojego verticala względem ziemi, jaką stanowi blaszany dach. Podłączyłem się do niego bezpośrednio, sprawdzony omomierzem pokazywał niezłe kontakty między arkuszami blachy.



Pomiar wykonany analizatorem AA-54, uprzednio skalibrowanym. Rezonans półfalowy wypadł ok. 17,38 MHz. Bałem się, że tuner AH-4 nie poradzi sobie na 18 MHz, byłem gotowy skracać promiennik, by rezonans przesunąć gdzieś w pół drogi między 18 i 21 MHz, ale okazało się to niepotrzebne. Stroją się wszystkie pasma.

Dla pełnego obrazu: antena znajduje się na skraju dachu, co nie jest idealne dla jej ch-ki promieniowania.

Gdy chodzi o skuteczność anteny. Jakość "ziemi" staje się bardziej krytyczna przy niskich rezystancjach promieniowania (u mnie głównie na 7 i 10 MHz). Jeśli zdobędę się na eksperymentowanie, dodam być może przeciwwagi ćwierćfalowe na 7 i 10 MHz w kierunku "od dachu" i zobaczę, czy powodują znaczne obniżenie R tego układu. Jeśli tak, to znaczy, że warto je pozostawić na stałe.

P.S.
Dopisane 2 godziny później:
1/ Pomodelowałem trochę w 4nec2 przeciwwagi rozciągnięte kilka cm i kilka metrów nad blaszanym dachem. Jeśli modelowanie nie kłamie, to optymalna długość przeciwwag rośnie od wartosci 70% lambda/4 (dla 2 cm) do ok. lambda/4. Wniosek taki, że należałoby w praktyce przycinać przeciwwagi, szczególnie dla pasm 40m i 30m, aż do uzyskania minimalnego R.
2/ W poprzednich postach pisałeś o balunie powietrznym. Nie lepiej byłoby zastosować solidny na rdzeniach ferrytowych?






  PRZEJDŹ NA FORUM