Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
Dziękuję za zgłoszenia, czekamy na kolejne, usłyszymy się jutro na pasmach.
Oto kilka innych detali w sprawie jutrzejszego ćwiczenia.

Emisje cyfrowe
Nie bardzo przemawia do mnie użycie WSPR w takim przypadku, gdyż musielibyśmy zbudować trochę stacji odbiorczych, a każdą z nich wyposażyć w anteny promieniowania pionowego. Także pomysł jest dobry, ale będzie bardzo pracochłonny w porównaniu do testu przeprowadzonego z pomocą "interfejsu białkowego", czyli nas samych. Do WSPR wrócimy, muszę tylko zrobić tłumik. Nadawanie tą emisją mocą 2W na 40m w dzień to dużo za dużo do takich testów. 2W w antenie NVIS daje niezłą łączność po kraju na SSB i CW, a co dopiero w tak sprawnej JT65.

Ham spirit
Podstawowym celem jest zebranie doświadczeń i późniejsze opracowanie informacji. Kiedyś istniało pojęcie HAM SPIRIT, które nie ma nic wspólnego z cham + spiryt - warto przypomnieć o działaniu zgodnie z dobrym duchem radioamatora-krótkofalowca. Będziemy prowadzić eksperymenty antenowe, czyli świetnie wpisujemy się w tradycję tego hobby.
Apeluję o dobrą kulturę łączności, poprawne literowanie, zachowanie najlepszych wzorców operatora, jak najlepszą jakość sygnału, sprawność przekazania informacji. Wierzcie mi - dobry "fonista" też jest w cenie.

Koordynator
Skorzystamy z doświadczenia kolegów od Emergency. Przynajmniej na początku, stacją prowadzącą sieć będzie kolega Maciej SO5MAX. Zastosujemy sprawdzony schemat z numerami, by raporty podawać możliwie szybko i sprawnie.
Na początku wszyscy będą się zgłaszać "po numerki" i wtedy polecam wszystkim słuchać i zapisywać raporty tych stacji. W ten sposób wszyscy będą słuchać w tym samym czasie. Ewentualne braki uzupełnimy później. Sprawę poprowadzi Maciej SO5MAX, gdyż ma doświadczenie w prowadzeniu takiej sieci. Dodatkowo umiejętności i doświadczenie przydadzą się kolegom od Emergency.

Sprawa CW
Podstawową emisją testów jest SSB, ale ze względu na to, że nie wszyscy dysponują nadajnikiem fonicznym (Kuba SQ7OVV dołączy do nas na telegrafii), dopuszczamy użycie CW właśnie w takim przypadku. Ponieważ nie wszyscy odbierają telegrafię na słuch, wiadomości nadawane przez Kubę (lub innych kolegów, którzy mają tylko CW) powtórzymy i będziemy nadawać na fonii, by wszyscy zrozumieli to, co Kuba nadawał. Mówiąc krótko - zrobimy QTP. Band plan oczywiście pozwala na użycie telegrafii w tym wycinku pasma. Maciej SO5MAX (jeszcze) nie umie telegrafii, ale wśród stacji będą te, które CW odbierają bez problemu - na przykład Bogdan SP5WA (ale nie tylko). Kuba fajnie nadaje, słyszałem go wielokrotnie podczas skedów CW.

Raportowanie
Jak napisałem poprzednio, chcemy, by podawane informacje obejmowały:
QTH (lokator), moc wyjściową nadajnika, stosowaną antenę (bardzo krótki opis, w kilku słowach) oraz informacje o słyszalności poszczególnych stacji. Jeśli stacja ma możliwość szybkiego przełączenia anteny, może zrobić testy w tej samej wypowiedzi, sygnalizując która z anten jest właśnie w użyciu. Jeśli takiej możliwości nie ma, ale ma do przetestowania kilka anten, powie nam o tym w swojej wypowiedzi i łączność nawiążemy ponownie już z drugiej anteny, po przełączeniu.
Prosimy o zapisywanie podawanych informacji, razem z siłą odbieranego sygnału, znakiem i godziną QSO. Później zbierzemy wszystkie informacje i na ich podstawie opracuję szczegółowy raport.

Na marginesie
Wyścig prędkości CW powyżej możliwości drugiego operatora jest praktyką naganną i każdy, kto tak robi, sam wystawia sobie złe świadectwo. Nawet zawodowi radiotelegrafiści (mówię tu o radiooficerach marynarki handlowej, poza ZSRR) nadawali w normalnym tempie, by dało się zapisać wiadomość i nie trzeba było powtarzać jej fragmentów.
Czasami jedynym sposobem na zdyscyplinowanie "wyścigowca" komputerowego, który nie umie szybkiej telegrafii, ale jedynie korzysta z programu dekodującego do wykazywania swojej rzekomej wyższości, było właśnie przejście na nadawanie z klucza sztorcowego albo mechanicznego półautomatycznego (buga). Z takim nadawaniem programy sobie nie radziły i "wyścigowiec" odpadał. Gdyby on zachowywał się zgodnie z ham spirit, nie byłoby w ogóle takiej potrzeby. Nikt nie zabrania korzystania z komputerów do CW, bo ważny jest operator a nie program czy narzędzie. Początkujący o wiele łatwiej mogą odebrać maszynowo perfekcyjne nadawanie CW z komputera w dostosowanym tempie.


  PRZEJDŹ NA FORUM