Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
OK, GUYS.
High noon - czyli W samo południe i nie gdzieś tam in the wild West ale nad Wisłą.
Nie mam na imię Gary ani nie jeżdżę modelem Cooper ale... Wchodzę. Gram va banque.
Na pewno nie wygram filmowego Oscar'a jednak liczę na trofeum krótkofalarskie. Tym trofeum chciałbym podzielić się w równych częściach ze wszystkimi uczestnikami zapowiedzianych przez Marcina SP5XMI sobotnich prób i przygotowań do pracy "E" jak "Emergency". Spróbujmy naszych sił, pomysłów i możliwości przy użyciu prostych rozwiązań do pracy NVIS.
Później zdobyte doświadczenie będziemy mogli wykorzystać w próbach sieci łączności organizowanych przez sztaby kryzysowe. Koledzy, pozwólcie, że odniosę się do klasyki krótkofalarstwa i zacytuję:
* Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć swą wiedzą i sprzętem krajowi i społeczeństwu.
Brzmi patetycznie, staroświecko, prawda?
Tak, ponieważ jest to cytat sprzed 86 lat.
Autor Paul Segal, W9EEA, Kodeks Krótkofalowca, 1928r.
Jednak stara prawda nie rdzewieje. Sztandarowym przykładem jest pomoc krótkofalowców z SP6 w trakcie powodzi w roku 1997. To właśnie była służba społeczeństwu. Czapki z głów.
W najbliższą sobotę spróbuję swoich sił w próbach "E" jak "Emergency".
Ostatnie próby przeprowadziłem z antena dipol 2 x 10m zawieszoną 4 m nad ziemią i porównawczo ze skróconą yagi 40m/ 2el. na wysokości 21m.Teraz przygotuję reflektory do dipola oraz konfigurację inv.V
Oczywiście będę gotowy do pracy na fonii oraz telegrafii.
Konspekt do prób przedstawił Marcin w bardzo czytelny sposób. Sądzę, że i on początkowo będzie rozprowadzającym (net control) dopóki nie pojawią się do testów koledzy ze stacji bazowych sztabu kryzysowego.
Podkreśliłbym dyscyplinę prowadzenia łączności: poprawny spelling, spokojne wywołanie (to nie pile-up do Dxa),
a na CW tempo 15 - 20 grup lub QRS dostosowany do tempa korespondenta - bez szpanowania high speed CW z komputera, bo będzie śmiech na sali i nad całą Wisłą, gdy celowe użycie klucza sztorcowego (ze specjalnie nieforemną telegrafią) wywali program dekodujący w kompie szpanera. CW is an art.
Oczywiście pasjonatom ustawień TRXa "wszystkie gałki w prawo" dziękujemy zawczasu. Kompresory, procesory, Hi-fi SSB, beeper'y i temu podobne fajanse to nie ten adres.
Tu jest próba anten do łączności awaryjnej - "E" jak "Emergency"
CUL, 73.


  PRZEJDŹ NA FORUM