Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
Arku, to trzeba będzie jeszcze zbadać.
Dochodzi jedna sprawa, że deltę można powiesić poziomo (tak, jak u mnie, wszystkie trzy punkty ok. 4m nad gruntem) albo pionowo (jeden z punktów jest najwyżej) lub skośnie. Najlepsza do pracy NVIS jest konfiguracja pozioma, tak przynajmniej wynika z modelowania cyfrowego za pomocą MMANA-GAL (robiłem to wielokrotnie).
Wadą delty jest to, że antena ta wymaga trzech punktów, do których jest powieszona, odpowiednio rozmieszczonych. W warunkach kryzysowych nie zawsze będzie na to odpowiednie miejsce, tymczasem dipol z kawałka drutu + reflektory położone na ziemi da się rozwiesić praktycznie wszędzie.

Jestem przekonany, że nasi koledzy specjalizujący się w korzystaniu z oprogramowania do modelowania anten przeliczą nam parametry dipola oraz delty zależnie od wysokości nad ziemią, a także zależnie od stosowania lub nie reflektorów. To samo Inv Vee (też stosowana militarnie do łączności na średnie dystanse).

W moim alternatywnym QTH, w moich warunkach, różnica między deltą a dipolem przy odbiorze była bardzo niewielka, natomiast niesamowita w porównaniu do end feda i innych podobnych. FD-3/4, W3DZZ oraz end-fed powieszone wysoko zupełnie się nie sprawdziły do łączności po Polsce na 7MHz w dzień. Nisko powieszona pozioma delta oraz dipol je wręcz deklasują. Co z tego, że na W3DZZ powieszonej na 20m w nocy da się "zrobić" Japonię na 7MHz, gdy w SP5 w dzień nie słychać porządnie stacji z Warszawy, a na "dipolu w krzakach" ona wręcz grzmi, wskaźnik FT-80C wchodzi na czerwone pole.

Proponuję kolejne testy
Myślę, że może w najbliższy weekend, na przykład w sobotę spróbowalibyśmy przeprowadzić testy łączności krajowych via NVIS. Proponuję, by uczestnicy tego Forum wykonali zarówno poziomą deltę (ok. 41m linki w trójkącie równobocznym, powieszone 3-4m nad ziemią, dostroić do rezonansu), jak i dipol 2x10m nad reflektorami z 22m linki pod tym dipolem. Osoby dysponujące antenami kierunkowymi o znacznym zysku tym bardziej zapraszamy, by mogły porównać osiągnięcia anten deiksowych w porównaniu do prostego dipola 2m nad gruntem.
Szczegóły ustalimy na Forum, ale z grubsza proponuję 7.120MHz +/- QRM w najbliższą sobotę o godzinie 12:00 czasu lokalnego. Umawiamy się na maksymalną moc wyjściową równą 100W.

I nikt nam nie powie, że nie robiliśmy testów. Zrobimy je, przedstawimy wyniki i wnioski. Będziemy dyskutować, przeprowadzimy kolejne testy, opracujemy sprawdzone konstrukcje. Na podstawie naszych doświadczeń opracuję podręcznik antenowy specjalnie pod kątem stacji w sieci łączności kryzysowych razem ze sprawdzonymi "w boju" antenami.

P.S. Piotrze, niezły przepływ tam był, prawie pół światła przelewu w wodzie, solidny odskok hydrauliczny, widać, że tam już zaczynało się gorąco robić.


  PRZEJDŹ NA FORUM