Tym Panom juz dziekujemy!
Rece opadaja.
Mam zgodę na publikację odpowiedzi UKE


Pytania zadane do UKE

1. Czy posiadając Pozwolenie Radiowe mogę używać swojej radiostacji na terenie całego kraju używając znaku sq9jxb/p lub sq9jxb/m albo łamania się przez numer okręgu.

2. Mogę wystąpić o zmianę miejsca lokalizacji radiostacji w pozwoleniu radiowym dla znaku SO9X gdzie miejsce lokalizacji stacji będzie określone jako Teren całego Kraju, i taka zmiana zostanie dokonana?

Odpowiedź otrzymana z UKE

"Szanowny Panie
Pozwolenia radiowe w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydawane są przez Prezesa UKE w oparciu o zapisy Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU, ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. Nie istnieją żadne inne regulacje w przedmiotowej sprawie, obowiązujące w naszym kraju.

W świetle powyżej wymienionych regulacji prawnych stwierdzić należy, że pozwolenie radiowe w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej zezwala na wykorzystywanie urządzeń radiowych jedynie w lokalizacji w nim określonej, jako jeden z warunków wykorzystania częstotliwości, a posiadacz pozwolenia zawsze posługuje się przydzielonym znakiem wywoławczym, przydzielonym w pozwoleniu. Nie istnieją przepisy, które zezwalałby na jakąkolwiek jego „modyfikację”. Art. 146, ust. 1, pkt 1. tiret b ustawy Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2004 nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) mówi, że warunki wykorzystania częstotliwości zawarte w pozwoleniu radiowym powinny m.in. określać “lokalizację urządzenia albo obszar jego przemieszczania”; w przypadku krajowych pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej określane jest miejsce zainstalowania radiostacji.

Występujące nieprawidłowości w przedmiotowej sprawie wynikają z nieusankcjonowanych prawnie „zasad zwyczajowych”, których Prezes UKE nie może propagować.

Zwracam również uwagę, że Rekomendacja CEPT T/R 61-01 obliguje kraje przystępujące do porozumienia do wzajemnego uznawania pozwoleń radiowych i świadectw radiooperatora w przypadku chęci krótkotrwałej pracy na pasmach radioamatorskich poza granicami kraju zamieszkania. Proszę zwrócić uwagę na artykuł 2.2 Załącznika nr 1 Rekomendacji, który mówi: “Posiadacz pozwolenia przestrzega postanowień Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU, niniejszej Rekomendacji oraz przepisów obowiązujacych w odwiedzanym kraju. Ponadto, wszelkie ograniczenia dotyczące krajowych i lokalnych warunków technicznych lub związane z władzami publicznymi muszą być przestrzegane”. Artykuł ten wyraźnie wskazuje, że treść Rekomendacji nie może być nadrzędna wobec krajowych przepisów związanych z radiokomunikacją.

Odnosząc się do drugiego Pana pytania informuję, że Urząd nie wydaje pozwoleń radiowych w służbie amatorskiej ze wskazaniem obszaru pracy radiostacji na terenie całego kraju.

Z uszanowaniem – Krzysztof Gawęda"

Urząd Komunikacji Elektronicznej - Delegatura w Siemianowicach Śląskich

Wydział Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń
ul. Wróblewskiego 75; 41-106 Siemianowice Śląskie
tel.: 32 220 75 75; fax: 32 220 76 05

Z Mojej strony to tyle.

ZG PZK powinien wystąpić o oficjalne stanowisko do UKE w tych tematach.
I te stanowisko opublikować na swojej stronie internetowej.


  PRZEJDŹ NA FORUM