Tym Panom juz dziekujemy!
Rece opadaja.
No to do kompletu jeszcze kilka pytań, które zadałem 2 miesiące temu MAiC-owi i nadal czekam na odpowiedź:

1) Zarówno Regulamin Radiokomunikacyjny ITU jak i Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tabeli Przeznaczeń Częstotliwości wyraźnie rozróżniają dwie Służby Radiokomunikacyjne: "Amatorską" oraz "Amatorską Satelitarną". Biorąc pod uwagę Art. 145 ust. 1 pkt. 4 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne, w którym Ustawodawca stwierdza: "Pozwolenie [radiowe] określa (...) warunki używania urządzenia, w szczególności rodzaj służby radiokomunikacyjnej (...) w której urządzenie może być wykorzystywane" zwracam się z pytaniem, czy wydawane przez Prezesa UKE Pozwolenia Radiowe w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej, w których brak przywołania nazwy służby "Amatorskiej Satelitarnej" umożliwiają używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w "Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej Satelitarnej", jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej; a jeśli nie, to jaka jest wedle obecnego stanu prawnego droga postępowania, aby takowe Pozwolenie Radiowe w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej Satelitarnej uzyskać.

2) Art. 145 ust. 1 pkt. 2 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne stwierdza, że "Pozwolenie [radiowe] określa (...) rodzaj, wyróżnik typu oraz nazwę producenta urządzeń radiowych, których dotyczy pozwolenie". Na wydawanych przez Prezesa UKE Pozwoleniach Radiowych w Służbie Amatorskiej brak jest powyższej informacji. Jakie jest uzasadnienie faktyczne i podstawa prawna pominięcia tegoż elementu ustawowego, kto zadecydował o jego pominięciu i czy jego brak nie powoduje nieważności tegoż Pozwolenia?

3) Art. 146 ust. 1 pkt. 1 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne stwierdza, że "Warunki wykorzystywania częstotliwości powinny określać w szczególności: dla urządzenia radiowego naziemnego (...)
a) częstotliwość lub częstotliwości graniczne kanałów lub zakresów częstotliwości albo numery kanałów,
(...)
d) polaryzację, wysokość zawieszenia i charakterystykę promieniowania anteny nadawczej,
e) rodzaj sygnału i parametry techniczne jego nadawania"
Na wydawanych przez Prezesa UKE Pozwoleniach Radiowych w Służbie Amatorskiej brak jest powyższych informacji. Jakie jest uzasadnienie faktyczne i podstawa prawna pominięcia tychże elementów ustawowych, kto zadecydował o ich pominięciu i czy ich brak nie powoduje nieważności tegoż Pozwolenia?

4) Jeśli Pozwolenia Radiowe w Służbie Amatorskiej wydane bez umieszczenia w nich określeń ustawowych wymaganych przez Art. 146 ust. 1 pkt. 1 lit. a), d) i e) Ustawy Prawo Telekomunikacyjne są ważne i pozbawione wad prawnych, to czy uprawnione jest złożenie przez Podmiot Uprawniony wniosku o wydanie Pozwolenia Radiowego z jednoczesnym wnioskiem o nieumieszczanie w nim określenia ustawowego wymaganego przez Art. 146 ust. 1 pkt. 1 lit. b) Ustawy Prawo Telekomunikacyjne lub złożenie przez Podmiot Uprawniony wniosku o zmianę posiadanego Pozwolenia Radiowego w sposób polegający na wykreśleniu z niego określenia ustawowego wymaganego przez Art. 146 ust. 1 pkt. 1 lit. b) Ustawy Prawo Telekomunikacyjne a jeśli nie, to jaka jest podstawa prawna wydania w takiej sytuacji decyzji odmownej?

5) Czy zapisy Art. 146 ust. 1 pkt. 2 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne mają zastosowanie do Służby Radiokomunikacyjnej Amatorskiej Satelitarnej?

6) Art. 146 ust. 1 pkt. 1 lit. b) Ustawy Prawo Telekomunikacyjne stwierdza, że "Warunki wykorzystywania częstotliwości powinny określać w szczególności: dla urządzenia radiowego naziemnego (...) lokalizację urządzenia albo obszar jego przemieszczania"
Na wydawanych przez Prezesa UKE Pozwoleniach Radiowych w Służbie Amatorskiej zamieszcza się faktycznie obligatoryjnie rubrykę opisaną jednym słowem w języku polskim, mianowicie: „lokalizacja”, a w językach obcych „adres”. O jaką lub czego lokalizację chodzi organowi wydającemu Pozwolenie? Podmiotu Uprawnionego? Anteny nadawczej? Urządzenia radiowego? Jednego? Wielu? Wszystkich posiadanych? Czy to oznacza, że użytkowanie urządzeń nadawczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej w positaci nasobnej, albo zainstalowanych np. w pojazdach, łodziach lub w innych miejscach poza „lokalizacją” czy „adresem” wpisanym w Pozwoleniu jest niezgodne z prawem? Czy osoba fizyczna wnioskująca o wydanie Pozwolenia Radiowego w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej uprawniona jest do otrzymania pozwolenia z wpisem o treści „lokalizacja: terytorium RP” lub „obszar przemieszczania: terytorium RP”, a jeśli nie, to jaki przepis prawa umożliwia wydanie Prezesowi UKE decyzji odmownej w tym zakresie?

7) Art. 145 ust. 3 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne stwierdza, że "Pozwolenie może zawierać przydział sygnałów identyfikacyjnych lub znaków wywoławczych" - wobec użycia liczby mnogiej "znaków wywoławczych" - proszę o odpowiedź na pytanie, czy jedno Pozwolenie Radiowe w Służbie Amatorskiej może zawierać jednoczesny przydział dla jednego Uprawnionego Podmiotu dwóch lub więcej znaków wywoławczych, a jeśli nie, to jaki przepis (Ustawa lub Rozporządzenie) tego zabrania?

------------

Z utęsknieniem czekam zwłaszcza na odpowiedź na kwestię 3). Zabawnie by było, gdyby się okazało, że nasze Pozwolenia Radiowe są wszystkie co do jednego nieważne.


  PRZEJDŹ NA FORUM