Materiał na antenę
    sp9fys pisze:


    Cytując klasyka: "Nie idź tą drogą!..."


Łaska Boska, że niektórzy chodzą, bo do dzisiaj byśmy wierzyli, że Ziemia jest płaska i podparta na trzech słoniach... oczko


    sp3efg pisze:



    No ale jaka jej wartość poza mechaniczna?



SP9FYS pisząc to co pisze, wie, że to nie jest idealny materiał na antenę. Oczekując cudów DX-owych możesz się rozczarować. I robiąc antenę "do domu" wybiorę zawsze materiał o np. większym przekroju. Natomiast antena z PKL-ki (cienki ten przewód fizycznie - 7 drutów fi 0,25 mm) pracuje jak najbardziej, ale pasmo takiej anteny jest wąskie. Dla przykładu na 80m wyszło ok. 25-30 kHz, na 40m ok. 50 Khz. Oczywiście mówimy o SWR dla zestrojenia na dana częstotliwość. Jak dla kogoś to zbyt zawiłe, to u mnie dla 3710 kHz SWR 1:1,15-1,2 trzyma się od 3695 kHz do 3725 kHz. Potem rośnie, na 3800 kHz do 1:1,8. Mówimy o antenie strojonej na konkretne pasmo, praca bez skrzynki antenowej. I tą droga poszliśmy (antena z PKL-ki) z kolegą 8 lat temu i mamy zrobione po kilka tysięcy łączności z całą Europą z wyjazdów terenowych. Zalety anteny - lekka do transportu, wytrzymała (jakoś ani my, ani wiatry nam jej nie zerwały), 100 W wytrzymuje. W terenie używamy tylko anten dipolowych z PKL-ki robionych jako monobandery. W stacjonarnym QTH użyłbym PKL-ki tylko w ostateczności.


PS.
Po dodaniu wpisu przeczytałem uwagę SQ6PNP o wydłużaniu się PKL-ki. Przez te lata nie zauważyliśmy tego. Jak antena została zrobiona i zestrojona, to od lat tak się trzyma co do częstotliwości i SWR. Wydłużenie byłoby zauważalne = zmiana częstotliwości zestrojenia i zmiana SWR tym samym.


  PRZEJDŹ NA FORUM