Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
Miałem okazję porozmawiać z Marcinem we wspomnianej powyżej łączności z Chełmem i potwierdzam jej bardzo dobrą jakość.
Jestem "nowy" na tym forum, choć czasem tu zaglądam. Mnie zainteresowała antena kolegi SP5MAD, ponieważ sam podobną zrobiłem tylko na 80m i tylko do odsłuchu (zamontowany kondensator nie wytrzyma większej mocy niż 2-4W).
Moja antena jest dwu-zwojowa, z pętlą Faraday'a jako sprzężenie. Nie jest to moje nowe doświadczenie z magloop, ponieważ od kilku sezonów użytkuję taką antenę (jednozwojową z transformatorem gamma) na pasma od 20 - 10 m i wciąż ją udoskonalam.
Wstępne pomiary na 80m pętli już zrobiłem i pierwsze nasłuchy. Pętla w polaryzacji pionowej, wysokość (licząc od podstawy pętli) ok 2m nad ziemią i za plecami w odległości ok 2m ściana bloku, w którym mieszkam - działanie jak na razie "nie zwala z nóg". O ile mała pętla na wysokie pasma działała na tej wysokości lepiej niż anteny drutowe, o tyle duża pętla bardzo drutom ustępuje. Oczywiście chodzi mi o łączności krajowe. Parametry szumowe chyba przemawiają na jej korzyść, choć nie wiem, czy to wynika z "niskoszumomowości" czy też z niewielkiej czułości.
Dlatego z niecierpliwością oczekuję wyniku prób w/w kolegi.
Postaram się może jeszcze dzisiaj, przystosować pętlę do zamocowania w poziomie, i sprawdzić jak się zachowa. O wynikach napiszę wkrótce.


  PRZEJDŹ NA FORUM