Materiał na antenę
    SP5MAD pisze:



    Chłopie, nie naginaj rzeczywistości do swojej tezy - przedstawiając jako przykład anteny magnetyczne (to inna bajka), których rezystancja (rezonans) potrafi być w dziesiątych częściach ohma, pomijając straty pętli.

    Włodek, SP5MAD.





Masz Kolego skłonność do rozdawania razów jak popadnie. Ja jednak przeczytałem nie tylko tytuł.
Może więc tak będzie łatwiej; specjalnie dla Ciebie ekstrakt z artykułu:

Zjawisko naskórkowości wyraźnie widoczne jest dopiero na częstotliwościach radiowych ale już nawet na częstotliwości 50Hz przewód miedziany penetrowany będzie tylko do głębokości około 9.5mm, co w praktyce oznacza że nieekonomiczne jest stosowanie pełnych miedzianych przewodów o średnicy przewyższajacej 2 x 9.5mm czyli 19mm. Na 1kHz ta średnica zmniejsza sie już tylko do 4.2mm, aby spaść do nieco poniżej 0.025mm (bardzo cienki przewód) na częstotliwości 30MHz.
W przypadku konieczności użycia przewodów o większym przekroju (np. z uwagi na wielkość prądu) można albo użyc rury o grubości ścianki w przybliżeniu równej głębokości penetracji i odpowiednio dużej średnicy zewnętrznej albo wielu przewodów równolegle w postaci tzw Litz wire (ang.), gdzie duża ilość cienkich przewodów izolowanych emalią tworzy jeden przewód w oplocie bawełnianym. Litz wire jest praktyczny tylko w zakresie do ok. 1MHz i bardzo typowo jest używany do uzwojeń cewek antenn z prętowym rdzeniem ferrytowym na zakresy fal średnich i długich.
Resystancja właściwa aluminium jest ok 1.6 razy większa niż miedzi wiec i głębokość penetracji prądu jest w aluminium nieco większa.
Przenikalność magnetyczna tak miedzi jak i aluminium jest bardzo zbliżona do powietrza i próżni (m ~ 1) więc nie ma specjalnego wpływu na głębokość penetracji.
Zupełnie inaczej jest ze stalą. Pomimo że jej rezystancja właściwa jest ponad 10 razy większa niz miedzi to jednak penetracja jest znacznie mniejsza a powodem tego jest jej kilka tysięcy razy większa przenikalność magnetyczna (przynajmniej na niskich częstotliwościach) i oczywiście znacznie większa spowodowana tym indukcyjność przewodu. Przenikalność magnetyczna stali na częstotliwościach radiowych spada prawie do jedności więc i głębokość penetracji gwałtownie się zwiększa, dość sporo przewyższając głębokość penetracji prądu tak w miedzi jak i w aluminium.
Materiały o większej rezystywnosci cechują sie większą głębokością penetracji ale nie oznacza to oczywiście że są przez to lepsze - cały czas mają one większą rezystancję. Ich rezystancja na wszystkich częstotliwościach wzrasta w miarę wzrostu rezystywnosci niezależnie od wzrostu głębokosci penetracji.
Zmniejszająca się głębokość penetracji powoduje wzrost rezystancji przewodu dla wielkich częstotliwości (wzory 3-3 i 3-4) w stopniu znacznie większym niż się to na ogół wydaje. Można to zobaczyć na wykresie Przedstawia on stosunek wzrostu rezystancji dla wielkich częstotliwości (RAC) do rezystancji tego samego, pełnego miedzianego przewodu dla prądu stałego (RDC) w zależności od częstotliwości i dla różnych średnic przewodów od 0.1 do 30mm. Wzrost ten jest bezpośrednim wynikiem koncentracji prądu w wąskiej warstwie przy powierzchni przewodu.


Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem

pozdr.
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM