Impedancja koralików
    antek pisze:

    Jeśli rozumiem to chodzi o reaktancję indukcyjną , bo to ona występuje w takim elemencie czyli XL. Trochę mnie to dziwi, bo XL zależy mocno od częstotliwości.

Jak najbardziej, tutaj 45om. Dla 10MHz pewnie mniej - zgrubne wykresy XL(f) powinien dostarczać producent, np.: http://www.feryster.com.pl/polski/images/rwok15x3,5x25.jpg.
    antek pisze:

    Dlaczego taki rdzeń określają parametrem impedancji a nie AL który jest mniej zależny od częstotliwości.

Najprawdopodobniej dla wygody, takie rdzenie pomyślane są jako dławiki w.cz i chciałbyś głównie wiedzieć ile omów oporu dostaniesz na danych częstotliwościach.
    antek pisze:

    Druga sprawa to przewód włożony w rdzeń, jak rozumiem to prosty odcinek, a jeśli zrobię jeden zwój to sprawa się znacznie komplikuje jeśli chodzi o impedancję. Dobrze kombinuję?

Z tego co się orientuję, parametr ten jest dla pojedynczego przewodu w przypadku ferrytów zaciskanych na kabel. Dla kilku zwojów impedancja pewnie będzie większa, proporcjonalnie do kwadratu ilości zwojów i pomijając inne zjawiska (pojemności międzyzw. oraz rezonans własny). Najlepiej zmierzyć jeśli dysponujesz np. analizatorem konkretne wykonanie.

pozdr.
Paweł


  PRZEJDŹ NA FORUM