Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
Dodam cytat,który mówi sam za siebie.
    sp5re pisze:

    4. Stacje pracujące z dipoli, czy doubletów w konfiguracji inv. V, których wierzchołek był od 8 m wzwyż, były słyszane lepiej, niż te zawieszone niżej.
    5. Dipol Krzysztofa SP5VR zawieszony poziomo na 3 m z trzema reflektorami na ziemi zadziwił skutecznością wszystkich. Krzysztof nadawał mocą 5 W (!!!) i był jedną z lepiej słyszanych stacji (jeśli nie najlepiej).


Właśnie takich efektów oczekiwałem, gdy rozpoczynałem testy anten NVIS. Postaram się opracować ciąg dalszy podręcznika, bo widać, że do łączności kryzysowej takie anteny są bardzo dobre. Po pierwsze są bardzo proste, tanie, można je powiesić praktycznie wszędzie, są w zasięgu możliwości konstrukcyjnych prawie każdego. Podobne testy w paśmie 80m (przeprowadziłem około 50 QSO mocą rzędu 20W) udowodniły, że tą propagacją trzeba się zainteresować. Będzie to bardzo dobre uzupełnienie UKF w łączności kryzysowej. Trzeba będzie jeszcze pogadać z SO5MAX i SP5RE.
Mój rekord NVIS to łączność ko01sv-Kruszwica na 80m wieczorem oraz ko01sv-Chełm na 40m w dzień, to zrobione mocą 1-2W z dobrymi raportami.


  PRZEJDŹ NA FORUM