Jak skrócić verticala?
Czyli jakie są zasady doboru cewki
Qrde, ale się zrobiło zamieszanie i dyskusja, Adam załapał o co mi mniej więcej chodzi program vert posiadam i jest ok ale on liczy te anteny dla 5/8 fizycznej długości promiennika. Wiadomo, ze taka antena ma bardzo niskie kąty promieniowania głównej wiązki co daje pewien zysk. Oczywiście jeśli skrócimy fizycznie promiennik to apertura anteny a za tem jej sprawność spadnie w stosunku do pełnowymiarowej ( fizycznie ) 5/8 .
Generalnie liczyłem to na piechotę i moje rozumowanie wydawało mi się poprawne ale nie jestem fizykiem i ani też poza podstawową nie mam jakiejś dużej wiedzy na temat anten i ich liczenia mana po prostu liznąłem nic poza tym.
Wyszedłem z takiego założenia.
Fizyczny promiennik o długości 5/8 lambda ma określoną indukcyjność co można policzyć ze wzoru http://pl.wikipedia.org/wiki/Indukcyjno%C5%9B%C4%87 traktując go jako prosty drut.
Wiec wystarczy policzyć indukcyjność promiennika 5/8 ( około 13m dla omawianego pasma )a potem indukcyjność promiennika skróconego ( wymagane 5 do 9m ) i różnicę dodać u podstawy jako cewkę . Teoretycznie taki układ będzie pomimo fizycznej mniejszej długości wyglądał elektrycznie jak promiennik 5/8 . Oczywiście to nie koniec bo trzeba to z transformować do żądanych 50 ohm impedancji widzianej od strony zasilania i tu już korzystamy z programu np VERT.ex on policzy nam cewkę i gdzie ma być odczep.
Nie wiem czy rozumowanie moje jest poprawne, niech się wypowiedzą wyjadacze antenowi.
Moje pierwsze pytanie w poście dotyczyło takiej sytuacji gdzie antena pomimo fizycznie mniejszych rozmiarów widziana jest jako elektryczne dopasowane do 50 OHM 5/8.
Przykładem niech będą mobilowe anteny do CB które pomimo mniejszych rozmiarów fizycznych zachowują się jak anteny 5/8 i mają większy zysk niż antena typu 1/4 lub nawet weźmy anteny mobilowe z naszego dwumetrowego pasma.
Pozdrawiam
Arek


  PRZEJDŹ NA FORUM